Labutí zpěv

13. října 2008 v 9:00 | Večery pod lampou |  Něco o naší mateřštině
Labutí zpěv
Podle řecké mytologie byl nejvyšším "otcem bohů a lidí" Zeus. V životě Řeků však nehrál jeho kult největší roli; nejuctívanější byl jeho syn Apollón, kterého porodila bohyně Létó. Celé jméno tohoto boha zní Foibos Apollón. K jeho svatyni v Delfách putovali Řekové ze všech koutů země. V Apollónovi viděli ztělesnění úcty k vznešené svobodě ducha.
Nebeským obrazem jasu a čistoty bylo slunce. Bůh slunce Hélios byl postupně zatlačován do pozadí a jeho úlohu převzal Apollón. Od otceDia dostal hned po narození vůz, do něhož byly zapřaženy labutě. Věřilo se, že přes zimu se Apollón zdržuje daleko na severu a s příchodem jara se vrací. Když se rozzáří léto, na jeho počest se rozhlaholí lyry básníků letním zpěvem. Pějí i ptáci, cikády - a všechno, i voda, vyciťuje přítomnost boha Apollóna.
Když psal hudební skladatel Richard Wagner libreto ke své opeře Lohengrin, asi se nechal inspirovat krásou Apollónových labutí, neboť i jeho hrdina je přivážen ke břehu moře na drobné loďce tažené velkou labutí. Není to ledajaká labuť, je to v labuť zakletý bratr hlavní hrdinky opery Elsy.
Antické i středověké labutě byly v mýtech a pohádkách nadány nejen vnější krásou, ale hlavně nádherným hlasem. Jejich zpěv dokázal být velice lahodný, ale i teskný, žalostný, vzpomeňme jen, jakzpívala labuť v pohádce Boženy Němcové O labuti.
Popravdě řečeno tito opeřenci ve skutečné podobě něco takového neprokazují, daleko víc jejich hlas připomíná husí kejhání. Ale fantazie lidí pokládala jejich zpěv za libý, někdy i chmurně prorocký, to když věštíval smrt. V případech, že labuť ohlašovala svůj zánik, svou smrt, zpívala prý nejnádherněji. Vroucnost i smutek byl pak nejpůsobivější.
Víra v labutí zpěv byla v antice běžně rozšířena nejen u básníků, ale i u řečníků, filozofů, ba i mezi prostým lidem. A tak se tato víra přenesla i na poslední tvůrčí činy nějakého umělce nebo umírajícího člověka.
Dodnes používáme úsloví "labutí zpěv" nebo "labutí píseň" pro dílo nebo čin, který je nenávratně poslední.
Libuše Kubů
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama