Půjdem spolu do Betléma

28. října 2008 v 7:58 | Večery pod lampou 51/1998 |  Tip na nedělní výlet
Půjdem spolu do Betléma ...

zpívá se v jedné z našich nejznámějších koled. Dnes bychom vás chteli pozvat ne sice do tohoto slavného, leč přece jen vzdáleného města, ale k betlémům maličkým, které v těchto dnech budou zdobit kostely a kostelíky, ale i výstavní síně a muzea v celé naší republice.
Jesličky podle historických pramenů vzešly z církevního prostředí, nejstarší zpráva o nich pochází z Itálie, a to z 15. století a je spojena se jménem svatého Františka z Assisi, který jako první měl postavit jesličky na veřejném prostranství před Vánocemi roku 1223. Zásluhu na jejich rozšíření po Evropě měly dva řády: františkáni a jzuité (ti je ostatně "rozvezli" i na další kontinenty, do Ameriky, japonska či Indie). Právě jezuité postavili roku 1562 ve svém pražském kostele první realistické jesle v českých zemích. Podle jejich vzoru pronikaly pak jesličky i do dalších klášterů a kostelů, a tak v 18. století bylo toto zpodobnění Kristova narození už běžné. V době osvícenství betlémy z kostelů mizely a začali se objevovat v lidských příbytcích. A právě dílům lidových řezbářů (ať již namátkou z Příbramska, východních Čech a Podkrkonoší, Valašska či Třebíče, které výrobou betlémů prosluly) se dnes většinou obdivujeme, v nich nalézáme také obraz života prostých lidí.
A z čeho že se betlémy vyráběly a vyrábějí? Ze dřeva i z papíru, z chlebového těsta, z plechu a cínu, z uhlí, z porcelánu a ze skla, z vosku, hrnčířské hlíny, ale také z perníku a z čokolády.
Zajděte tedy ke kapucínům na Loretánském náměstí, nebo do kostelíka svatého Matěje v Dejvicích. A nebo využijte prázdnin a zajeďte s dětmi přímo k betlémům nejobdivovanějším, do Třebechovic, do České Třebové, do Třešti, do Železného Brodu, do Slezkého muzea v Opavě, do Jindřichova Hradce či do kostela na Hoře Matky Boží nad Králíky. A nebo se vypravte jako každoročně do toho "svého" kostela a potěšte se tím, že betlém, který jste obdivovali už v dětství, zase stojí na svém místě.
-aj-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama