Telč

27. října 2008 v 8:06 | Večery pod lampou 13/1997 |  Tip na nedělní výlet
Telč

Tentokrát společně zamíříme na jižní Moravu. Výlet do telče byste si neměli nechat ujít už proto, že se roku 1992 tato městská památková rezervace ocitla spolu s Prahou a Českým Krumlovem na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Telč se rozrostlo kolem původně gotického hradu, který byl vybudovaný jako důmyslná vodní tvrz. Obklopuje ho totiž soustava rybníků, jež kdysi sloužily jako obranný vodní systém. Rybníky doplňovaly samozřejmě i hradby, jejichž zbytky místy stojí dodnes. A dodnes můžeme také procházet Velkou a Malou bránou. Díky tomuto opevnění se město dlouho rotvíjelo jen na malém prostoru, a proto si zachovalo svůj historický ráz. Nové stavby se mohly budovat až za hradbami.
Největší zdejší pozoruhodností je určitě podloubím lemované náměstí, které si zachovalo půdorys ze 14. století, kdy zde bývalo tržiště. Domy pocházejí z pozdního středověku a většina z nich má renezanční podobu, ve výzdobě se však objevují rovněž gotické a barokní prvky. Fasády zdobí fresky a sgrafita. Za nejstarší telčskou stavbu se považuje 49 metrů vysoká románská věž za 13. století.
Gotický hrad se časem přeměnil v renezanční zámek. Do 14. století patřil českému králi, Jan Lucemburský ho však postoupil pánům z Hradce. Pak byl ještě v držení Slavatů a Lichtensteinů. Kromě zámeckých interiérů si prohlédněte i přilehlou renezanční zahradu, kterou lemuje arkádová chodba.
Budete-li v Telči, vypravte se i do zdejší přírody. Po červené či zelené značce (asi 2 km) dojdete do Luhu u Telče. Tato přírodní rezervace je ukázkou lužního lesa.
-zs-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama