Vánoční kaktus

27. října 2008 v 13:08 | Večery pod lampou |  Vánoce
vánoční kaktus
Vánoční Kaktus
( Zygocactuc truncatus)

Také každoročně už od listopadu opatrně obhlížíte rozvětvené stonky vánočního kaktusu s nadějí, že letos to určitě vyjde a rostlina se vám za celoroční péči odmění kaskádou růžově červených květů přesně na nejkrásnější svátky roku?
Ale pozor, stejně jako každý živý organismus má i tento epifytický kaktus, pocházející z východní Brazílie, své požadavky a přání. A pokud jim nevyhovíte, budou vám okenní parapet zdobit zase jen zelené stonky...
Příčin může být mnoho. Zygocactus je rostlina krátkodenní, k tomu, aby rozkvetla, potřebuje pouze osmihodinový až desetihodinový světelný den (delší světelný den sice vyvolává zesílený růst, ale potlačuje zakládání květních poupat). Vyžaduje sice trvalé umístění na světlém místě, nesnáší však prudké slunce, před nímž ho musíme chránit. máme-li možnost umístit rostlinu přes léto na balkoně či na zahradě, zvyšuje to naše šance na bohatý květ. Důležitá je také stálá teplota, mezi 16 a 20°C, v zimě kaktusu vyhovuje pouhých 15°C.
Úspěch při pěstování velmi ovlivňuje i správná zálivka. Od března do července, tedy v době růstu, potřebuje vánoční kaktus dostatek vláhy, ale už od srpna ho zaléváme velice mírně. Když se pak na koncích článkovitých stonků objeví během listopadu poupata, je to znamení, že máme zálivku zvýšit. Poupata opatrně rosíme a rostlinu v žádném případě nepřeléváme. Po odkvětu opět zálivku až do března omezíme.
Vánoční kaktus je navíc rostlina citlivá na hnojiva: k přihnojování raději nepoužíváme hnojiva průmyslová. Hrozí zde totiž nebezpečí, že obsahují vápník, na který je kaktus velmi citlivý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama