Zase jednou udělat něco pro sebe

27. října 2008 v 17:11 | Večery pod lampou 15/1997 |  Čtvrthodinka odpočinku
Zase jednou udělat něco pro sebe

Titulek míníme docela vážně. Kdy jste naposledy udělali něco jen a výhradně pro sebe? Ať si již vzpomenete, nebo ne, právě teď máte možnost cvičení, jež se jmenuje:

DOUŠEK SVĚŽESTI :
Najdeme si pohodlnou polohu v klidném a nerušeném prostředí. Tam buď usedneme, nebo ulehneme. Zavřeme oči. Podle možností se uvolníme. Hluboce a klidně vdechujeme a vydechujeme. V průběhu vdechu v duchu říkáme (přesnější je poněkud kostrbatá formulace "prožíváme sebepříkaz"): "Cítím se svěží a čilý, je mi dobře." Při vydechování se protáhneme a uvědomujeme si pohodu vyplývající z toho, že nás nic nebolí a je nám dobře. Takto pokračujeme po dobu asi tří minut.
Mohli bychom končit, ale z naší čtvrthodinky nám zbývá ještě dost času. Dopřejme si tedy chvíli tzv. kladného programování. Poslední hluboký vdech a výdech, nadále budeme dýchat klidně a bez nápadností. V pohodlné poloze zůstáváme a začneme vnitřní rozhovor. Položíme si otázku, namátkou "Z čeho se těším?", "Co mi dělá v životě radost?", "Co z mého života bych chtěla odkázat dětem?", "Podle čeho poznávám, že život není jen slzavé údolí?", "Proč stojí zato žít?, "Proč je svět krásný?". Na formulaci tolik nezáleží, podstatné je vyznění a samozřejmě odpověď. Chvilku si s ní pohrajeme, cizelujeme ji, formujeme samozřejmě kladně. (Ne tedy "netěším se z ničeho", ale "mám radost z vnoučat".) Vytvořenou větu - formulku - si v uvolněném stavu několikrát opakujeme. Pak ji používáme jako "krabičku poslední záchrany". Ve chvílích rozlady, skepse, úzkosti, v duchu řekneme STOP, přestaneme myslet na špatné a opakujeme si v duchu onu větu - "kladnou životní formulku".
-ák-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama