Jak se vyhnout rakovině

4. ledna 2013 v 13:29 | Blesk-speciál-zdraví čtvrtek 14. dubna 2005 |  Zdraví

Jak se vyhnout rakovině

Bezplatná telefonní linka pomáhá ženám v prevenci i léčbě

V průměru padesát žen denně volá s prozbou o radu na číslo 800 180 880. Tuto bezplatnou telefonní linku, která funguje pro zájemkyně z celé republiky, provozuje sdružení pacientek s nádorovým onemocněním prsu Mamma Help.
"Je tam otevřená náruč lidí, kteří nádorové onemocnění prodělali. Ráda pomáhám, nikdy nevíme, co se v nás nebo kolem nás toulá," svěřila se patronka linky, herečka Veronika Freimanová. Hana Šabatová je jednou z žen, které na lonce pracují. Sama byla na rakovinu operována, ale naštěstí se léčila včas. "Můj partner na rakovinu zemřel, protože se bál jít k lékaři. Z vlastní zkušenosti tedy vím, jak je důležité přijít brzy," říká. Podle jejích slov nejvíce volají ženy 30-40leté. Druhou početnou skupinou jsou klientky ve věku 40-50 let. Nejčastěji se ptají na prevenci, pracovnice radí, kam na mamograf. "Mnohdy ženy ani nevědí, že od 45 do 69 let mají nárok na bezplatné preventivní vyšetření. Musíme je přesvědčovat, aby si doporučení k vyšetření vyžádaly u svého praktického lékaře nebo gynekologa," vysvětluje Jana Drexlerová. Na lince také pomáhají například radou při problémech s pooperačním stavem, výběrem prádla, paruk a jiných pomůcek. "Ženám, kterým stydlivost nebo obavy z pozitivního nálezu brání jít na vyšetření, říkáme, že malý nádor pravděpodobně ještě nemá vystlané metastázy a jeho léčba bude jednoduchá, zátěž při ní malá. A pacientka pravděpodobně nepřijde o prs a vrátí se do normálního života zcela vyléčená," uzavírá Hana Šabatová,
Bezplatná telefonní linka je v provozu od pondělí do pátku od 9 do 19 hodin. Ve středu od 16 do 19 hodin je na lince k dispozici onkolog, v pátek ve stejnou dobu psycholog. (vtk)

Proč na mamograf
Mamografie je jediná ověřená metoda a v zemích, kde byly zavedeny pravidelné prohlídky na mamografu, se snížila úmrtnost na rakovinu prsu o 30%. Někdy se k této metodě doplní ultrazvukové vyšetření. Obecně platí, že garantovaná kvalita mamografie i týmu lékařů je tzv. screeningových centrech, což jsou pracoviště specializovaná a jejich kvalita je sledovaná týmem odborníků a dalšími institucemi. Síť center najdete na www.mamo.cz. Je také možné zavolat na bezplatnou linku Avonu 800 180 880, kde operátorky najdou každé volající nejbližší akreditované centrum.

Kde se dovíte více
Podrobnější informace získáte na www.mamma-help.cz a www.avonprotirakovineprsu.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama