O věčném budování světa

5. ledna 2013 v 16:47 | Milan Fridrich |  Fejetony

O věčném budování světa

(fejeton)
Milan Fridrich

Pokud se člověk podívá po sklíčko do mikroskopu, spatří bezbřehý pohyb. Ikdyž všechno zemře, pohyb se nezastaví. Vesmír se nedokáže nehýbat a my nemáme šanci se vzepřít a změnit jeho zákony.
Filozofování je již tradičně mým průvodcem, když jedu někam autem a provoz se zahustí jako malta, když dáte hodně písku. Tenkrát jsem vyrazil v sobotu odpoledne po dálnici z Prahy do Říčan, přičemž v neděli jsem měl jet do Německa. Při výjezdu z Prahy jsem se nestačil divit. Sobota odpoledne a auta se loudala jako školák s pětkou z písemky. Rozšiřují dálnici, pochopil jsem, stáhl okénko a zasnil se.
V onom snu byly všechny dálnice dodělané, postavené, nikde nebyla žádná uzavírka nebo bouračka. Vysnil jsem si dokonalý provoz.
Jenže, je to sen? Vždyť k takovému stavu všechno míří? Dálnice se stavějí, abychom se rychleji a lépe dostali autem do vzdálených míst. Tři pruhy se mění na čtyři při výjezdu z Prahy na D1, protože roste počet aut. Všude se buduje, aby se jelo lépe, ale kdy tomu tak konečně bude?
Lehce šokující je skutečnost, že úpravy a bohulíbé skutky, tedy dodělávky a dostavby, situaci často komplikují a vytvářejí dojem, že vlastně nikdy nedosáhneme stavu, k němuž spějeme: dálnice jsou dodělané a volně průjezdné. Jsme jako Sisyfos, protože sotva dovalíme kuličku (doděláme jednu dálnici) do cíle, zavře se někde úsek a my valíme jinou jinde. Nikdy to nekončí, nikdy neslouží dálniční síť plně k tomu, k čemu se buduje, co je jejím smyslem: k rychlému cestování!
A nejde jen o dálnice. Sisyfovská logika platí i jinde. Ještě děsivěji jsem to pocítil doma, když pár měsíců po rekonstrukci bytu mi žema oznámila, že bychom se měli přestěhovat, protože je jí tam těsno. Když už jsme byt dodělali a mohli si jej užít, vrhla se do další práce, do válení nové kuličky. Všechny noční můry se vyrojily nanovo a tlustší.
Není ale problém v termínu: "užít si dodělanou věc", když svět je věčný pohyb, který znamená, že stále stavíme, opravujeme? Smířil jsem se proto s tím, že nikdy nepojedu po hotovém dálničním systému. Nikdy!

Zdroj: Deník pondělí 13. srpna 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama