Jakoubek: pro i proti husitům

28. dubna 2013 v 10:50 | MF DNES 13.prosince |  Největší severočech

ANDĚLSKÁ HORA. Rytina hradu na dnešním Karlovarsku, který patřil do majetku Jakoubka z Vřesovic.

Zchudlý moravský šlechtic Jakoubek z Vřesovic přišel do Čech v husitském období a po smrti Václava IV. se přidal k táboritům.
Stal se předním bojovníkem husitů, po Žižkově smrti jedním z hejtmanů v Táboře a roku 1426 i hejtmanem v Bílině. Bojoval v bitvě u Ústí nad Labem v roce 1426. Město samo pak držel celých deset let. V roce 1432 byl přítomen na jednání husitů se zástupci bazilejského okncilu v Chebu. Válčil v Sasku a podnikl vpád do Bavor. Stál na straně sirotků až do přijetí Zikmunda za českého krále. Tehdy se Zikmundovi také poddal. Získal od něj roku 1436 panství teplického kláštera, Ploskovice, Toužim.
Už ze stručného a hodně zjednodušeného výč vyplývá, že Jakoubek z Vřesovoc byl nejen zdatný bojovník či vojevůdce, ale i vychytralý obchodník. Například při zmíněné bitvě u Ústí nad Labem 16. června 1426 zajal proti úmluvě nebrat zajatce, kterou vnutili křižáci českému vojsku, nepřítele. Za zajmutého jistého Wolkensteina chtěl tučné výkupné.
Jakoubek se na dlouhá léta stal jednou z nejvýznamnějších osobností kraje ovládl mnohá místa, hrady i města, ale čím více upevňoval své postavení, tím více se odkláněl od táborů a sirotků. Když v roce 1434 husitská vojska Prokopova svedla poslední bitvu u Lipan, nechal je Jakoubek na holičkách a nepřijel jim na pomoc. V té době totiž bojoval sám na severočeském území, kde dobyl hrad Sukoslav, čímž přišel ke značnému majetku. Z vojenských důvodů dal postavit hrad oltářík. Hrad Andělská hora, který založili koncem 14. století Rýzmburkové, používal v době husitských válek jako základnu pro četné více či méně loupeživé výpady do kraje a ukrýval tu bohatou kořist. Po husitských válkách se stal držitelem hradu Kyšperku.
Za vlády Albrechta II. Habsburského byl hejtmanem žateckého a litoměřického kraje a plnil různé diplomatické úkoly. Po Albrechtově smrti stranil Habsburkům, po roce 1448 podporoval Jiřího z Poděbrad.
Dále hromadil majetek a v severozápadních Čechách vybudoval základy rodové moci pánů z Vřesovic.
Zemřel roku 1461.
(div)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama