O víkendu má hlava odpočívat

28. dubna 2013 v 17:31 | Deníky Bohemia pátek 7.března 2003 personální rádce |  Zaměstnání
Kdo si myslí, že o víkendech bude soustavně dohánět pracovní resty, měl by svůj úmysl přehodnotit. Dny by měly sloužit hlavně k tomu, aby hlava i tělo relaxovaly a člověk si udělal čas na příjemné zážitky a koníčky.
Vladimír Täubner

Ne každý se však tímto návodem řídí.
Je to vidět z průzkumu největšího českého pracovního serveru jobs.cz a německé služby pro vyhledávání zaměstnání a zaměstnanců na internetové adrese monster.de:

- třicet ze sta Čechů o víkendu pracuje,
- každý víkend pracuje třicet procent Němců.

Také další údaje ukazují - viz tabulka Jak často pracujete o víkendu? - že dny volna zdaleka neslouží k obraznému ani skutečnému pročištění hlavy a provětrání těla


Dny pracovního volna - víkendy a svátky - plní pro každého člověka důležité funkce:
- jednak odpočinek, relaxace, kdy si má tělo i hlava odpočinout od uplynulé zátěže z pracovního týdne a připravit se na další zátěž,
- zapomenout bychom neměli na určitou seberealizaci, tedy vykonávat činnosti, které člověka těší - koníčky, záliby apod.,
- soustředit bychom se měli na upevňování a rozvíjení svých sociálních a emočních vztahů, neboť čas trávíme s lidmi, které máme rádi,
- důležitá je i funkce rozvíjející - udělat čas bychom si měli i na vzdělávání, kulturu a jiné bohulibé činnosti.


Nejlepší je, když všechny tyto funkce dokážeme čas od času - čím častěji, tím lépe - propojit a s rodinou si například udělat pěší výlet na nějaký hrad, zámek či za jinou kulturní či přírodní památkou a zajímavostí.

Jistě bychom našli i další funkce víkendu, ale tyto jsou hlavní. Pochopitelně jde o ideální činnosti a trávení víkendu.
Práci není nutné vždy házet za hlavu

Na druhé straně víkend mnoha lidem slouží k dalšímu pracovnímu úsilí, ke studiu a přípravě na povolání. Takových lidí je stále více. To závisí na typu člověka a jeho životní filosofii či stylu a samozřejmě na změně pracovního místa atd.

Výkonový člověk obecně potřebuje pro svoji spokojenost a harmonii udržovat určitý stupeň výkonnosti i o víkendu. Když má resty z práce, pak pracuje - takových lidí je asi třetina.

Naopak lidé harmonické orientace nebo méně výkonoví apod. si víkend nechávají pro výše uvedené víkendové funkce.

Také se může stát, že výkonový člověk, který by všechny své víkendy věnoval zahálce a neaktivnímu lenošení, by po takto stráveném čase byl víc zničen, než když o víkendu pracuje.

Nemyslím, že občasná práce o víkendu je likvidující nebo destruující. Tak tomu bylo vždycky. Sedlák přece nemohl o víkendu ležet, když měl jedinou šanci na sklizení úrody. Možná, že více likvidační je pocit - stresor - nesplněného úkolu nebo nedokončené práce.

Posilujte jistoty

Vše ale závisí na typu člověka. Vytrvalé a dlouhodobé vynechávání funkcí víkendu vede ke stresu a poklesu výkonnosti. Proto je správné některé víkendy, nebo alespoň jejich část, věnovat sobě, odpočinku, posilování sociálních vztahů kolem sebe atd. Nezapomeňte, že pocity jistoty, bezpečí a seberealizace neseme v sobě, ve svém duševně i tělesně zdravém , v činnosti, která nás těší a rozvíjí, a také v lidech, které mám kolem sebe. I k tomu slouží víkend.

V naší době však u převážné části lidí nejde o typický odpočinek fyzický, ale spíše o určitou relaxaci hlavy. Nenechte svůj mozek devastovat extrémním a hlavně dlouhodobým pracovním přetížením bez odpočinku, a nenechte svůj mozek stárnout!

A to je také funkce volného času o víkendu. Pracovní jednostrannost nahradí víkend kompenzací v mnohostrannosti. Velký význam má i fyzická zdatnost - nezanedbávejte proto ani své tělo.

Mějte rádi sami sebe i práci

Pravidelné dodržování všech funkcí o víkendu není pro středně a více vytíženého člověka často možné. To ale nemusí být tragédií. Naopak se ukazuje, že občasné narušení rytmu práce i odpočinku formuje odolnější organismus, než stereotypní pravidelnost.

Co pokládám za nejdůležitější, je vztah k práci a k sobě. Když máte svoji práci rádi, nacházíte v ní sebeuspokojení a samotná pracovní činnost je vám odměnou i potěšením, pak můžete bez výčitek svědomí nějaký víkend práci obětovat. (Autor je psycholog, spolupracovník serveru www.práce.cz)Jak často pracujete o víkendu?
Není na škodu si porovnat vlastní zkušenost - jak často
pracujete o víkendu - se zjištěními německé služby pro vy-
hledávání zaměstnání a zaměstnanců z internetové adresy
monster.de a největšího českého pracovního serveru jobs.cz.
Z odpovědí vyplynulo:
  • Na víkend si nenechá sáhnou a v sobotu a neděli nikdy
nepracuje 32% Němců a téměř stejná část Čechů.
  • Jednou za měsíc vyhrazuje víkend práci čtvrtina ůčast-
níků německé ankety a 19% uživatelů českého jobs.cz.
  • Jednou za půl roku stráví pracovní víkend 10%
Němců a pouze 2% Čechů
  • Podle potřeby pracuje o víkendu příležitostně 24%
Čechů.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama