Vánoce předků: na stole byl pstruh

28. dubna 2013 v 9:36 | MF Dnes 13.prosince 2006 Vladěna Maršálková |  Vánoce
František Ledvinka. ředitel skanzenu lidové architektury v zubrnicích na Ústecku v rozhovoru pro MF DNES připomíná jak slavili Vánoce obyvateé severních Čech před více než sto lety a jaké naši předkové dodržovali vánoční zvyky.

Zubrnické muzeum lidové architektury představuje návštěvníkům několikrát do roka tradice a zvyky našich předků. Minulý víkend se zde mohli seznámit s tím, jak vypadaly Vánoce na severočeské vesnici koncem 19. století.
"Je to směs toho, co o Vánocích víme. Lidem ukazujeme pečení vánočního cukroví, ve zdejším kostele zní vánoční písně a všude vládne vlídná vánoční atmosféra," říká ředitel zubrnického skanzenu František Ledvinka.

V severních Čechách vedle sebe až do konce druhé světové války žili Češi a Němci. Existovaly nějaké rozdíly mezi českými a německými Vánoci?
Je třeba připomenout, že až do 19. století byly severní Čech převážně německé. Radikální změna nastala s příchodem průmyslové revoluce. Za prací se sem začali stěhovat i lidé z českého vnitrozemí. Přesto se nedá říct, že by Vánoce prožívali jinak Češi a jinak Němci. Rozdíly byly spíše v náboženském pojetí. Navíc, s příchodem průmyslové revoluce došlo k zesvětšení Vánoc. Postupem času se Vánoce přibližovaly tomu, jak je známe dnes. Tedy se stromečkem, večeří a dárky. Původní smysl Vánoc, oslava narození Ježíška, se dostala do pozadí.

Jak se tedy lišily Vánoce u dvou nejrozšířenějších náboženských skupin - katolíků a protestantů?
Sever Čech byl v minulosti spíše katolický. Protestanti zde žili v jakýchsi jednotlivých ostrůvcích.
oproti katolíkům berou protestanti Vánoc velice střídmě. Prožívají je ale niternějším způsobem. Naopak katolíci berou Vánoce velmi prestižně. Je to pro ně vrchol roku. Kostely byly reprezentativně vyzdobeny, byly v nich umístěny krásné betlémy. Lidé se masově scházeli při půlnoční mši.

Měly severočeské Vánoce svá specifika, která v jiných koutech tehdejšího Rakouska a později Rakouska-Uherska nebyla?
Dá se říct, že Vánoce se slavily stejně v pohraničí jako ve vnirozemí. Větší rozdíl byl, jak jsem již řekl, mezi jednotlivými náboženskými skupinami, a to bez ohledu na národnost.

Jedním ze symbolů Vánoc jsou vámi zmíněné betlémy. Proč vlastně lidé vytvářely jesličky s malým Ježíškem a jeho nejbližšími?
Betlém představuje radostnou událost, narození Krista, a to se přece událo o Vánocích. Prví jesličky byly vyrobeny ve 13. stoetí v katolickém prostředí. Jejich popularizaci velmi napomohli jezuité, kteří se od 16. století snažili v lidech utužit katolickou víru. Proto se v době Vánoc objevovali v kostelech bohatě vyřezávané a zdobené betlémy. Pak nastal na chvíli jejich soumrak. Josef II. je zakázal koncem 18. století vystavovat v jednom ze svých reformních nařízení. Lidé si však na betlémy zvykli, že si je začali vyrábět sami pro sebe.

Dochovaly se nějaké betlémy z této doby?
Spousta se jich dnes nachází v různých muzeích či kostelech. Krásný betlém je například v kostele v Úštěku. Zdejší figurky jsou poměrně vysoké, mají až 70 centimetrů. Na severu Čech existovaly betlémářské dílny, například na Šluknovsku a v Podkrušnohoří, kde také vznikaly takzvané hornické betlémy. Pojmenování pochází od specifického materiálu, figurky se totiž vyráběly z krystalů různých nerostů. V našem skanzenu se zase nachází papírový betlém z osmdesátých let 18. století, který byl vyroben v Benešově nad Ploučnicí.

Jak vypadaly tradiční severočeské Vánoce?
Nedá se říct, že by existovala nějaká šablona, která by ukazovala: tak, toto jsou tradiční české Vánoce. Velkou roli v tom totiž hrálo, která vrstva Vánoce slavila. Lidé z horských vesniček prožívali Vánoce velmi skromně. Celý adventní čas, tedy poslední čtyři týdny do Štědrého dne, se držel půst. Dodržovaly se církevní svátky - Barbora, Mikuláš, Ambrož. Z Podřipska je známo, že děti honily svatého Ambrože, muže v převleku s velkou bílou čepicí. Na štědrý den se pak držel ten největší půst, lidé opravdu nejedli. Ke stolu zasedali až po setmění, ke štědrovečernímu hodování. Nejedli samozřejmě žádné řízky či kapry, ale měli poněkud jednodušší stravu, která se skládala z kuby či čočkové polévky.

Kdy se na českém vánočním stole objevila známá smažená podkova z kapra?
Vánoční kapr je české specifikum, částečně se tak stalo i kvůli tomu, že zde bylo velmi rozšířené rybníkářství. Díky tomu si kapra mohli dovolit i relativně chudší lidé. Tato ryba se u nás o Vánocích konzumuje někdy od konce 19. století. Od té doby se kapr stal symbolem českých Vánoc. Nikde jinde ho nenajdete. Ke cti našich předků patří i to, že o Vánocích drželi půst a ryba je v podstatě postní jídlo.

Rybníkářství je spjato spíše s jižní částí naší republiky. Měli kapra o Vánocích i Severočeši?
V počátcích této tradice samozřejmě ne. Jih Čech byl pro ně poměrně vzdálený a dovoz těchto ryb by byl poměrně drahou záležitostí. Zdejší rodiny proto jedly místo kapra říční rby, například pstruhy.

Dnes si nedovedeme představit Vánoce bez vánočního stromečku. Kde se vzala tato tradice?
Stromeček není náš výmysl, pochází z Německa. U nás se poprvé objevil v 19. století ve šlechtickém prostředí. A až teprve ke konci 19. století, ale ještě spíše až ve 20. století, se stromeček začal objevovat na venkově. Je známo, že někteří čeští vojáci, ve službách rakouské armády, viděli poprvé vánoční strom v zákopech v průběhu první světové války. Podobné je to s vánočními dárky. Ještě v 19. století dávali rodiče svým dětem například boty, aby měly vůbec v čem chodit. Až postupem času se dávání dárků stala masová záležitost. Dnes jsou Vánoce spjaty často jen s horečnatým nakupováním.

S vánočním časem přichází i zpívání písní a koled.Jsou známy severočeské vánoční melodie?
Určitě nějaké existují. Zdejší horalé - Krušnohorci - měli svůj specifický dialekt a mluvu. Bohužel ale nevím o tom, že by se nějaká krušnohorská vánoční píseň dochovala. V této otázce je totiž velká badatelská mezera. Zajímavé materiály leží v Etnografickém ústavu v Praze. Nikdo je však systematickz nezpracovává. Je vemi pravděpodobné, že se zde některé naše vánoční písně nacházejí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama