Květen 2013

11x pravda a lži v krabičkách (o čem nám výrobci kosmetiky neřekli?

11. května 2013 v 19:09 | Blesk, pátek 16.únor 2007, Renata Vyšínová |  Servis
Také byste chtěly omládnout jen tím, že si natřete obličej krémem, který má vyhladit vrásky do čtrnácti dnů? Tak to ne vždy "klapne". A vůbec - můžeme věřit tomu, co výrobci krémů tvrdí? Pokusili jsme se pro vás shromáždit pravdy, polopravdy i lži ...
  1. Mohou krémy vyhladit vrásky?
Ano, ale rozhodně ne v krétkém termínu, jak byste možná chtěly a reklama slibivala...
Tedy pokud svou pleť nesledujete pod mikroskopem - pod ním by mohlo dojít k jistému zlepšení již za měsíc. Ovšem kamarádky si všimnou nejdříve za čtvrt roku ... Ale musíme přiznat, že za poslední léta už krémy působí i v hlubších vrstvách pokožky a tím opravdu dokáží zázraky.

Náš tip:
Stojíte-li o účinný krém prot vráskám a projevům stárnutí, hledejte v seznamu složení výrazy jaké AHA, BHA, vitamin A nebo C, kyselina hyaluronová či retinoidy. Jelikož ale nejde smíchat všechny dohromady, měly by se krémy občas měnit.

2. Mohu díky krémům oddálit stárnutí pleti?

Jistě - a klidně i o deset let! Ovšem jen tehdy, když jsou krém jednou z mnoha věcí, které pro sebe děláte ...
V první řadě byste měly dost pít, nechodit na slunce bez ochranných přípravků, jíst dostetek ovoce a zeleniny, nestresovat se, pleť pravidelně čistit ... a mít to štěstí, že máte krásnou pleť v genech ...

Náš tip:
Dopřávejte si co možná nejvíc pobytu v přírodě - kyslík je pravou léčebnou kúrou pro pleť a oddaluje její stárnutí. Ač to nemusí být příjemné, do kategorie užitečných patří i déšť a vítr ...

3. Mám preferovat "ekologičtější" krémy bez konzervantů?

Jistě to zní ekologicky, ale pro vaši pleť to ne vždy bývá lepší. Konzervační látky jsou v krémech proto, aby se v nich udržely a množily bakterie, které když přežijí, mohou vaší pleti škodit. ovšem je pravda, že v kvalitních bio přípravcích jsou esenciální oleje, které se o podobnou ochranu postarají také - ale rozhodně kratší dobu.

Náš tip:
Ať již má váš krém konzervanty či nikoli, chraňte ho před nečistotami - nikdy do něj nesahejte prstem, ale jen speciální špachtličkou. Pokud vám to nevyhovuje, pořiďte si přípravek s pumpičkou.

4. Bojuje hydratační krém proti vráskám?

Pokud je vám pod dvacet a máte krásnou pleť, tak ano, je důležité ji hydratovat, aby předčasně nestárla. Ve vyšším věku krém už musí obsahovat mnohem víc.

Náš tip:
Krém není všemocný, pokud dost nepijete, takže dejte pozor nejen na to, co je v kelímku, ale i na to, co a kolik máte vev sklenici.

5. Je zapotřebí mít denní a noční krém?

Jestli o svoji pleť chcete opravdu pečovat, pak ano. Denní krém obsahuje ochranné látky proti UV záření a je lehčí než krémy noční, které mají "spící" pokožku důkladně vyživit.

Náš tip:
Raději používejte denní krém na noc než obráceně. Noční krém nechrání proti UV, a tak kůže stárne rychleji.

6. Vyplatí se kupovat krémy proti celulitidě?

Rozhodně obsahují látky, které podporují metabolismus tuků a odvodňují pokožku, ale že byste po jejich aplikaci měly nožky hladké a bez důlků, s tím raději nepočítejte. Jestli to s nimi myslíte vážně, připravte se na běh na dlouhou trať a hlavně značné náklady - ty opravdu dobré nejsou z nejlevnějších.

Náš tip:
Krémy jsou fajn, ale jejich účinky podpoří a znásobí také masáže žínkou luffa. Jen pozor, abyste nepoškodily kůži.

7. Je lepší koupit drahý odličovací přípravek?

Dokonalé odlíčení je základem péče o pleť, a pokud nanášíte i velmi kvalitní a drahý krém do pleti zalepené make-upem, nemohu jeho účinné látky proniknout do pleti. Ovšem ani ten nejlepší odličovací přípravek neobsahuje pečující látky, které dodá krém. Odpověď je tedy jasná - raději investujte do obou.

Náš tip:
Vyplatí se vybrat si tyto přípravky od jedné značky - skvěle se doplňují.

8. Existuje krém, který vyřeší problémy s mastnou pletí?

Jestli je tím míněno, jestli existuje krém, který zabrání nadměrné tvorbě kožního mazu, pak je odpověď ne. Příčinou tohoto stavu je většinou hormonální nerovnováha, kterou lze řešit pouze vnitřně a nejspíš za použití léků. Jakoukoli kosmetickou můžete jen zmírnit viditelné projevy. Pokud máte opravdu velmi mastnou pleť, poraďte se s kožním lékařem.

Náš tip:
Na mastnou pleť používejte výhradně speciální make-up či pudr.

9. Dokáže kolagen z krému opravdu doplnit ten v pokožce?

Molekuly kolagenu jsou velké - do pokožky pronikají velmi těžce a rozhodně se jim to nepodaří až do hloubky. Ovšem existují "menší" látky, které se do potřebných vrstev dostanou a podpoří regeneraci vašich kolagenových vláken - jde o vitamin C, retinaldehyd, genistein ...

Náš tip:
Vždy když máte pocit, že byste měly pro svou pokožku udělat něco opravdu zásadního a nejste si jisté, poraďte se s kosmetičkou. Většinou se v nabídce složení vyzná, takže umí vbrat to lejlepší.

10. Mám si koupit speciální oční krém?

Pokud chcete tímto přípravkem bojovat proti vráskám bojovat proti vráskám v této partii, tak jistě ano. Kůžička kolem očí je tenoučká a potřebuje speciální zacházení. Jestliže vás trápí kruhy pod očima nebo tvorba váčků, tak s tím žádný krém nic nedělá. Můžete je vizuálně potlačit vhodným make-upem či korektorem.

Náš tip:
Právě okolí očí si dokážeme nejvíc"poničit" samy - drastičtějším odličováním, mhouřením očí u monitoru nebo tím, že nenosíme vhodné brýle a mhouříme oči.

11. Platí rovnice mezi cenou a kvalitou krému?

Většinou ano. Účinné látky jsou velmi drahé, a tak si je musí nechat výrobce zaplatit. Ovšem na místě je zdůraznit i slovíčko většinou. Rozhodně se nerozhodujte jen podle ceny. Pokud budete zkoušet a dáte na rady kosmetičky nebo kamarádek s podobnými problémy, jistě objevíte pro vás vyhovující přípravek i za dobrou cenu.