Malá škola šetrné péče o látky (II.)

28. června 2013 v 9:16 | Blesk pondělí 10.září 2001 |  Životní styl

Dopřejte saku den klidu

Slíbili jsme vám, že vás v dnešním díle naučíme řešit několik nejčastějších problémů, které si můžete při žehlení a péči o oblečení vůbec způsobit. Asi vás překvapí, že je vůbec řešit lze. V mnoha případech je náprava pracná, ale vzhledem k pořizovací ceně se rozhodně vyplatí ...

Jak se zbavit olysalosti látek?
Vložte kousek plátna mezi část oděvu, kterou chcete vyžehlit, a žehličku. Pokud se ono místo lesklo už dříve, namočte kousek plátna do vody a pořádně jej vyždímejte - poté ho přežehlete. Proceduru několikrát opakujte, dokud není místo téměř suché. Pomocí měkkého kartáčku vzpřimte vlákna látky.

Jaký je nejlepší způsob žehlení hedvábí?
Hedvábí žehlete opatrně, nastavte si nízkou teplotu a jemně prádlo napařujte, jedině tak efektivně odstraníte zkrabacení. Lze také vložit hedvábí do uměkohmotné krabičky a dát na hodinu do lednice. Nprádle se po vyjmutí z lednice vytvoří rovnoměrný povlak vlhkosti a po vyžehlení nejsou patrné žádné skvrny po vodě.

Jak odstraním skvrny po vodě?
Některé druhy hedvábí, umělého hedvábí a vlny mohou být následkem styku s vodou kropenaté. Chcete-li takové skvrny odstranit, přidržte je nad parou z vařící se vody v konvici. Dobré je nejprve překrýt hubici tenoučkou látkou - zabráníte tak kapičkám vody, aby doletěly až k látce. Nechejte látku navlhnout, nikoli promáčet. Třeste s ní a mačkejte ji, dokud je stále ještě trochu vlhká. Pokud je to možné, třete ji kouskem stejného materiálu - jestli jej nemáte, použijte materiál podobný nebo si pomozte nehtem či lžicí.
Tím skvrny odstraníte.

Jak se co nejlépe starat o vlněné sako (většinou velmi drahé)?
  • Oděvům z vlny dopřejte po každém nošení alespoň čtyřiadvacetihodinový odpočinek.
  • Věšte je na tvarovaná nebo vycpaná ramínka - obvykle se jim pak vyrovnají vrásky a zkrabacení se vrátí do původního tvaru. Před pověšením jim vyprázdněte kapsy a zapněte zipy a knoflíky.
  • Vykartáčujte vlnu tak, abyste odstranili povrchové nečistoty.
  • Vraťte vlně svěžest tím, že ji po nošení pověsíte do koupelny plné páry.
  • Při každém žehlení vlnu napařujte, použijte nastavení na vlnu a rozhodně ji nikdy nežehlete nasucho!
  • Pokud je to mežné, měli byste ji žehlit z rubu, a abyste předešli olysání, použijte žehlicí tkaninu. Vlna také vyžaduje speciální techniku - neposunejte žehličku sem tam, ale pokládejte ji a zase zvedejte.
  • Otiskům záhybů a švů předejdete tak, že pod ně položíte surový, nebílený papír.

Po večírku bylo mé oblečení cítit kouřem. Mohu se toho pachu zbavit bez praní?
Povězte část oděvu nad vanu s vodou tvořící páru a přidejte do vody šálek octa. Ocet zápach odstraní, pára navíc vysovná zkrabacení.

Mohu napařit novou koženkovou sukni, na které jsou vrásky?
Syntetické kůže by se neměly napařovat, protože vysoká teplota by mohla roztavit tkanivo a pára by mohla ztlumit lesk povrchu. Žehlete sukni z rubové strany přes žehlicí látku. Nejdříve si ale žehlení vyzkoušejte na menším kousku sukně.
(vyr) Podklady: Philips
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama