Strašidelná nemoc deptá kosti

28. června 2013 v 14:10 | Blesk úterý 20.listopadu 2001 |  Servis
Plíží se tiše a nenápadně, chudák člověk léta nic netuší. Osteoporózu, která se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury, prozradí většinou až zlomenina - zpravidla krčku stehenní kosti, páteřních obratlů či předloktí. "Řídké" kosti se lámou snadno a léčbu složitých zlomenin pak doprovázejí četné zdravotní komplikace.
"V civilizovaných zemích postihne osteoporóza dříve nebo později 7 - 8 % obyvatelstva. Je to věc vážná medicínsky i lidsky. Přepočteme-li to na čísla, trpí touto nemocí u nás téměř tři čtvrtě miliónu lidí, především dospělých a hlavně žen v přechodu a po něm," vypočítává profesor MUDr. Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická omemocnění skeletu.
Určitému stupni ztráty kostní hmoty se asi nevyhne nikdo. Podle lékařů je přirozeným projevem stárnutí. Hmota kostry se totiž vyvíjí už v prenatálním období, především však v dětství a útlém mládí - zhruba do pětadvaceti let. Poté už ji jenom ztrácíme. Ubývá-l jí pomalu, nic vážného se neděje. Problém nastane, řídnou-li kosti rychlaji, než by měly. "Řídnutí kostí vyvolává řada faktorů, k nejdůležitějším patří nedostatek vápníku," říká profesor Palička, "má-li ho organismus málo, vezme si jej z kostí." Pro vývoj osteoporózy je důležitý i nedostatek vitamínu D (ten zajišťuje mimo jiné vstřebávání vápníku do organismu) a nedostatek pohybu. Řídnutí kostí může urychlit i nedostatek pohlavních hormonů (estrogenů) v klimakteriu. Pro muže platí totéž, ale protože tvorba testosteronu vyhasíná bpomaleji, nastává obdobná situace u mužů asi o deset let později než u žen. Ve věku kolem 70-75 let se již rozdíly mezi muži a ženami vyrovnávají. Nebezpečí zlomenin kostí jako důsledek osteoporózy je pak u obou pohlaví v této věkové kategorii prakticky stejný. Osteoporóza může být i nežádoucím výsledkem dlouhodobého užívání některých léků (lékaři uvádějí například kortokoidy).
Roli hraje i dědičnost
Riziko zlomenin v pozdějším věku může snížit vhodná strava v dětství a mládí. Měla by obsahovat dostatek vhodných zdrojů vápníku a dalších látek, které jsou důležité pro jeho ukládání do kostí. Zapomínat se nemá ani na všestranný pohyb a vitamín D. Důležité je také vědět, jakými chorobami trpěli naši předci. Jestliže se vrodině ve vyšším věku vyskytují časté zlomeniny, zejména krčku stehenní kosti, nebo zkroucení páteře s následnou deformitou, je pravděpodovné, že k tomuto onemocnění budeme náchylnější i my, a pak je vhodné na to pamatovat a infirmovat svého lékaře. "Rizikovým faktorem je i kouření, neboť nikotin stimuluje ke zvýšené činnosti buňky, které odbourávají kostní hmotu, nadměrné pití černé kávy a alkohol či strava s nadměrným množstvím bílkovin," říká profesor MUDr. Karel Pavelka, přednosta kliniky revmatologie 1.LF UK. Osteoporózu může léčit praktický i odborný lékař. Existuje také síť tuv. osteocenter, kde se na problematiku osteoporózy specializují. Zvýšený příjem vápníku a vitamínu D může příjem nemoci zmírnit, alene zastavit. Existují již také léky, které dokáží ztrátu kostní hmoty zpomalit a dokonce ji v určitém rozsahu opět nahradit. Celý proces je však dlouhodobý, a jak lékaři zdůrazňují, neobejde se bez dokonale spolupracujícího pacienta.
Polykat pilulky nestačí
Většina lékařů je vázána na předpis. Nejpřirozenější léčbou tzv. klimakterické osteoporózy je hormonální substituční léčba. Ženám se tím nahrazuje úbytek vlastních hormonů a obnovuje se tak jejich ochranný vliv na kostní tkáň. každá žena však hormony užívat nemůže, některé je z nejrůznějších důvodů užívat nechtějí a pro muže se terapie hormony nehodí vůbec. V takových případech se lékař rozhodne buď pro nepohlavní hormon kalcitonin, nebo pro zcela jiné typy léků - například biosfosfonáty. Množství fraktur účinně snižuje přípravek s alendronátem, který má nyní velmi pohodlné dávkování: stačí jedna tabletka týdně. "Samotné pilulky však nestačí," zdůrazňuje profesor Pavelka. "Podmínko úspěšné léčby je spolupráce s lékařem, úprava životosprávy a fyzická aktivita. Léčba osteoporózy je vždy dlouhodobá rozsáhlé studie však dokazují, že již po roce a půl se zřetelně snižuje riziko nových zlomenin."
Miluše Vrtílková


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama