Čas je drahý stejně jako čistící prostředky

14. července 2013 v 20:45 | Blesk ? |  Životní styl

Jak jednoduše na jarní úklid

Jarní úklid znamená pro řadu domácností nejen zvýšené výdaje za zaručeně nejlepší čistící bělící leštící a dezinfikující přípravky, ale ty ne málo času, většinou víkendového, který musíme obětovat. Znalci úklidu, kteří mají za sebou už řadu jarních sezón, doporučují rozložit tyto práce na nejméně dvě etapy a využít i tradičních a laciných prostředků našich babiček.
Staré známé rčení říká, že čistota je půl zdraví. V poslední době se však řada odborníků, zejména imunologů, vyjadřuje v tom smyslu že i přílišná sterilita v bytě není to pravé, zejména máme li malé děti. Ty se potom nedostanou přirozenou cestou do styku s nejrůznějšími alergeny a mikroorganizmy vůči, nimž si mohou postupně vypěstovat odolnost. První setkání pak může pro nepřipravený organizmus znamenat komplikace. Navíc chemické čistící prostředky nejsou pro naše zdraví, i pro životní prostředí zrovna nejvhodnější. To však neznamená, že bychom měli nechat své domácnosti tonout ve špíně.
Zkuste tedy při jarním úklidu tradiční prostředky.

Začínáme od podlahy
  • dřevěné podlahy a parkety vybělíte a vyčistíte nasyceným roztokem kyseliny šťavelové. Na celý pokoj stačí necelá sedmička roztoku. Dřevo dostane svoji původní barvu. Kyselý roztok setřete lehce vlažnou vodou a podlahu na pastujete.
  • Pokud se necháte vyčistit koberce řádně se při placení pohnete. Osvědčený recept říká, že po vyluxování působí přímo zázračně roztok 5 litrů vody, 2 deci jaru, 2 deci vodního skla a 2 lahvičky peroxidu vodíku. Směsí kartáčujeme koberec po vlasu a potom vytřeme vlhkým hadrem. Postupujeme po částech a pak necháme do druhého dne uschnout. Po dalším vyluxování budete obdivovat původní barvy i notně zašlého koberce.
Na řadě jsou okna a dveře
  • na rámy oken a plochy dveří platí osvědčení prostředek - voda rozpuštěnými mýdlovými vločkami. na skla a zrcadla nezaškodí přidat trochu saponátu a octa. Zaručeným prostředkem je prý přídavek pudinkového prášku do vody. Octový pach prý navíc odpuzuje hmyz.
Nábytek
Povrchy moderního nábytku jsou už většinou omyvatelné, a pro to stačí opět mýdlová voda. Na dřevěný matný nábytek platí nejlépe včelí vosk a lesklý přeleštíme trochou směsi olivového oleje s lihem.

Obkládačky, umyvadla a vany
Poslouží stejný roztok jako na okna. Při větším znečištění přidáme kuchyňskou sůl nebo citrón. Spáry mezi obkládačkami dobře vyčistí vysloužilý kartáček na zuby.

Kuchyňské dřezy
Pomůže opět stejná směs mýdlové vody a octa. Pak celý dřez přeleštíme rozkrojeným citronem a necháme třeba hodinku působit.
Při větším znečištění opět nasadíme sůl. Na mastné odpady se doporučuje buď prášek do pečiva nebo krabička jedlé sody zalité octem.
Dřez pak necháme v klidu vyšumět a uvolněné nečistoty spláchneme proudem vody.

Chladničky a mrazničky
Po zimě využijeme čas na odmrazení. Potraviny uložíme zabalené v novinách do peřin a můžeme být přesvědčeni, že se ani nehnou. Chladničku či mrazničku odmrazíme, vytřeme octovou vodou, která odstraní prachy. Pokud máme obavy že nám zmrazené potraviny povolí dosušíme vnitřek chladniček a mrazniček fénem. Na povrch postačí opět mýdlová voda.
(pře)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama