Daně jako v Kocourkově

14. července 2013 v 15:16 | Právo sobota 9. března 2002 |  Životní styl
Kocourkovští konšelé, kteří patřili shodou okolností zároveň nejbohatším měšťanům celé obci, nelibě nesli, že mají platit daně vyšší než obyčejní lidé a městská chudina. Proto spekulovali, jak s tím naložit. Nejchytřejší z nich dostal spásný nápad. Všichni v obci budou, bez ohledu na výši svého příjmu platit daň podle nachlup stejného procenta, a sice jednu sedminu.
Nikomu v obci se to příliš nezamlouvalo, ale nejchytřejší z Kocourkovských pravil: "My dobře víme, proč zůstáváme chudí. To proto že máte strach zbohatnout. Kdybyste totiž zbohatli, sedřeli by z vás peníze vysokou daní, jako je se dívají znáš bohatých. Kdybychom vysokou daň pro bohaté zrušili, i vy byste se hned začali více snažit a brzy byste nás svým jměním překonali. Slibujeme tedy, že to pro vás hned po volbách uděláme a daň, která vás od pilnější práce odrazuje, snížíme."
K bohatým však držel nejchytřejší Kocourkovských tuto řeč: "My víme, že vy stejně daně neplatíte, a máme spočteno, že už nyní beztak odevzdáváte jen sedminu ze svých příjmů, jako činí všichni ostatní. Když vysokou daň zrušíme, vůbec nic se nestane a pokladna nebude o nic více chatrná, než je dnes. Ba naopak, i v daleké cizině se proslechne, že u nás bohatí skoro žádné daně neplatí a všichni ti chytráci, šizuňci a vyžírkové, kteří nechtějí platit u sebe doma, přijdou hned nám, aby je neplatili u nás. Dovedete si představit, jak ukrutně tím zbohatneme?"
Jiný kocourkovský radní k tomu šeptem mezi svými poznamenal: "Je to, pánové, jen první krok. Příští léto zavedeme místo daně pouhý desátek. I ti zbylí, kteří zůstanou pořád ještě chodí ve strachu před daní patnáctiprocentní, začnou usilovně pracovat, když s úlevou zjistí, že se jim odejme jen deset. A bohatí na tom zůstanou úplně stejně. Už nyní máme zjištěno, že nejsou ochotni platit ani patnáct procent, na těch deset možná někteří z nich přece jenom přestoupí."
Stejně jako s daněmi naložili Kocourkovští se vším. Protože povozy jezdili beztak po návsi příliš rychle, zrušili vyhlášku která, trestala rychlou jízdu kočích. A uprostřed návsi stojí dodnes pomník radního Ferdy Kocourka. Složili se mu na něj místní mužští z vděku za vyhlášku, kterou na radnici kdysi prosadil. Stanovilo se v ní, že Kocourkovští mohou doma po návratu z hospody beztrestně bít své manželky a hospodyně. Ve zdůvodnění se psalo, že se tak beztak zhusta děje, stejně tak jako bohatí stejně neplatí daně, i když jsou jim předepsány, a kočí stejně jezdí příliš rychle.
Avšak z pohádky zpět do reality. Podle jistého poslance za ODS všichni u nás kritizují 15procentní sazbu daně jen ze závisti, že s vynálezem rovné daně přišla právě ODS.
Pan poslanec Martin Kocourek (Právo 4. března) se v tom punktu hrubě mýlí. Kocourkovští byli první.
Autor: Jan Keller (sociolog)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama