Nespavost ubližuje hlavně ženám

7. července 2013 v 13:18 | Deník pátek 28. břetna 2008 |  Zdraví
Nedostatek spánku škodí zdraví. Jenže ne všem stejnou měrou. Ženy jsou na tom po probdělé noci zdravotně mnohem hůře než muži. Špatné spaní u nich může snáze vyvolat onemocnění srdce, cukrovku či psychické potíže.
Američtí vědci přišli na to, že známky psychické nepohody a zvýšené množství látek, které mohou vést ke kardiovaskulárním problémům, jsou u žen trpících poruchami spánku mnohem častější než u mužů. "Studie ukázala, že problémy se spaním - tedy celkovou délkou spánku, frekvencí probuzení během noci a zejména dobou, která uplyne od ulehnutí do postele k usnutí - mají mnohem vážnější dopady na zdraví u žen než u mužů," uvádí autor studie Edward Suarez.
Test na více než dvou stovkách dobrovolníků ukázal, že největším problémem není délka spánku, ale způsob usínání. Pokud se člověku podaří usnout až po více než půl hodině, je velmi pravděpodobné, že se ráno neprobudí odpočatý. U žen to podle vědců platí dvojnásob.
"Zjistili jsme, že pro ženy znamenají problémy se spánkem vždy psychické potíže, silné pocity vzteku nebo skleslosti. Oproti tomu muži, kteří mají stejné potíže se spánkem, nic takového nepociťují," popisuje profesor Suarez.
Ruku v ruce s psychickými potížemi se u žen po problematické noci zvyšují v krvi hladiny látek, které nesvědčí srdci, a také hldina inzulinu.
Ovšem proč jsou na tom ženy v porovnání s muži tak špatně, větci ještě dostatečně neobjasnili. Jedním z poněkud paradoxních důvodů je prý skutečnost, že dosavadní výzkumy poruch spánku se prováděly z velké většiny na mužích, ačkoli ženy mívají tyto problémy dvakrát častěji. Vědecký tým se nicméně domnívá, že svou roli v tom hrají některé hormony jako serotonin, melatonin, neurohormon a aminokyselina tryptofan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama