Pamatujte na vánoční zvyky

14. července 2013 v 10:26 | Deníky Bohemia sobota 10. prosince 2005 |  Vánoce
Vánoce jsou svátky tří dnů, ale přicházejí mnohem dříve a končí až v lednu. Jsou spojeny zahradou zvyků a pověr. Připomeňme si je ve speciálním vánočním kalendáři, přičemž si uvědomujeme, že některá data jsou už pryč ale, u nejdůležitějších máme předstih.
Veškerému vánočnímu počínání předchází advent (z latinského advenire), což znamená "přicházet". Jde o předvánoční 4 týdny, kdy se měli křesťané připravit na oslavu narození Ježíše Krista. Z kostela zmizela veškerá květinová výzdoba, nahradil ji adventní věnec se čtyřmi
svícemi, ty symbolizují 4 adventní týdny. Značí pokoj, víru, lásku a naději.
Každou adventní neděli se zapaluje na věnci jedna svíčka. Až budou hořet všechny čtyři bude Štědrý den. Věřícím se dříve v tomto období přikazoval přísný půst, dodržovala se střídmost v pití a jídle netančilo se a nezpívalo. Každé ráno před úsvitem chodili lidé do kostela, kde se zpívaly předvánoční zpěvy určené pouze pro tuto dobu. Adventní půst končí o Štědrém večeru když, vyjde první hvězda.

Nezapomněli se také na barborky?

Ale abychom se vrátili k dalším dnům našeho speciálního kalendáře pěkně popořádku:
Prvním svátkem je 4. prosinec - svátek svaté Barbory.
V tento den řezaly dívky větvičky třešní a dávaly je do vody. Které dívce větvička do Štědrého dne rozkvetla, ta se do roka měla vdát. Když není v rodině dívka na vdávání, tak to nevadí. Květy jsou milou předzvěstí jara.
Dalším svátkem byl 6. prosinec - Svatý Mikuláš, který na hodné děti pamatoval s drobnými dárečky a sladkostmi, zlobivým dal uhlí a brambory a ještě jim doprovodu čerta a anděla našlehal metlou.
V předvečer Štědrého dne byla tzv. Dlouhá noc. Její hlavní náplní byly přípravy na Štědrý večer. Probíhal velký úklid a zadělávalo se na koláče, vánočky a chleba. Poté se peklo. Také se někde strojil stromeček a stavěl se se betlém.
Na Štědrý den se většinou strojil stromeček - podrobněji v článku Štědrovečerní pověry a tradice mají své kouzlo. Vánoční stromek je symbolem světla, které "narozením Páně všemu světu vzejde". Někde se zdobily místo stromku jen smrkové větve. Na stromek i větve se zavěšovaly ozdoby. Nejdříve to byla jen jablíčka, ořechy, perníčky a ozdoby z papíru. Až za první republiky se začínají objevovat ozdoby skleněné a později také svíčky. Dárky nebyli samozřejmostí, zprvu je dostávali jen děti a byla to vždy jen nějaká drobnost.
V kuchyni se připravovala štědrá večeře podle krajových zvyklostí.

Na Tři krále končí církevní svátky

Dalším svátkem Vánoc je Boží hod vánoční, což je den narození Ježíše Krista.
Pak následuje 26. prosinec což je svátek svatého Štěpána. Ten je spojován s koledami.
Do tohoto období patří ještě 1. leden, který se světí až od dob baroka. Tento den byl zasvěcen svaté rodině a konala se procesí, která byla opakem silvestrovského bujného veselí.
Zapomenout nemůžeme ani na 6. ledna kdy je svátek zjevení Páně, lidově také nazývaný jako svátek Tří králů. K tomuto dni se váže také mnoho lidových zvyků napodobujících příchod a klanění se mudrců Spasiteli. Tímto dnem končí církevní svátky, které jsou součástí Vánoc.

autor: Hana Rašínová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 14. července 2013 v 10:40 | Reagovat

Vianočná nálada síce prichádza skôr, ale až tak veľmi skoro? V polovici júla/Července? xD (ale viem, všimla som si, že si ten článok písala 10.12)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama