Pilulky nejsou lentilky

6. července 2013 v 10:02 | Blesk čtvrtek 23. listopadu 2006 |  Zdraví
Poznáte chřipku od obyčejného nachlazení?

Čeká nás to každým dnem - stačí jen prochladnout ráno na zastávce při čekání na autobus a nachlazení je tady. Neobejde se bez rýmy, někdy se připojí i kašel nebo bolesti v krku. Většinou to řešíme nájezdem na lékárnu a následnou samoléčbou. Při nákupu léků se rozhodně vyplatí poradit se s lékárníkem. Čím více, tím lépe totiž v případě léků rozhodně neplatí!

Samoléčbu zahajte včas
"Rozvoji onemocnění a následným komplikacím může často zabránit prevence, klidový režim a včas zahájená léčba," říká MUDr Marie Opltová a vysvětluje: "Jednoduchou pomoc představují kombinované léky, které je vhodné mít připravené v domácí lékárničce. Tyto přípravky jsou určené právě na první projevy onemocnění a působí proti několoka příznakům najednou." Například Coldrex tablety obsahují paracetamol, který snižuje horečku a tlumí bolest hlavy, svalů a bolest v krku. Navíc obsahuje účinnou složku na uvolnění ucpaného nosu a přírodní látku na odkašlávání.

Zobání pilulek nepřehánějte
"Lidé málo čtou příbalové letáky. Je to chyba, protože jenom informovaný člověk může přesne vědět, jak si počínat při samoléčbě, aby byla účinná i bezpečná," říká MUDr. Tereza Scholzová. Doporučené dávkování je totiž nutné nepřekračovat. Většina kombinovaných přípravků na příznaky chřipky a nachlazení obsahuje pro tlumení horečky a bolesti základní účinnou látku paracetamol, který je kombinován s dalšími složkami. jsou ale mezi nimi velké rozdíly, dávky paracetamolu obsažené v jedné tabletě či sáčku se liší až pětinásobně.

Zvažte svoji hmotnost
Doporučená jednotlivá dávka paracetamolu pro dospělé je 500-1000 mg. Toto rozmezí je poměrněširoké. Pokud si totiž vezme stejnou dávku paracetamolu devadesátikilový muž a padesátikilová žena, nezaúčinkuje jim stejnou silou. U muže s vyšší hmotností bude účinek mnohem menší, protože v krvi bude mnohem více "naředěn". Pomůckou při samoléčbě by tak mělo být: čím těžší pacient, tím vyšší dávka paracetamolu.

Jak je to s předávkováním
V příbalovém letáku každého léčiva se dočtete, jaké je doporučené dávkování. Toto množství nikdy nepřekračujte. Při předávkování totiž opravdu hrozí zdravotní komplikace, ale až při několikanásobném překročení dávek. "Nebezpečí nastává při 5-10násobném překročení doporučeného dávkování, což je poměrně hodně: asi 40-80 běžných tablet o obsahu 500 mg paracetamolu," říká MUDr. Scholzová a dodává: "K předávkování dochází velmi zřídka. Většinou to bývá sebevražedný pokus, normální člověk několik platíček najednou nesní.

autor: Miluše Vrtílková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 6. července 2013 v 10:11 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama