Plísně na nohou se v létě objevují častěji

6. července 2013 v 17:32 | Hospodářské noviny čtvrtek 23. června 2005 |  Zdraví
Kožní nemoci: Baktériím svědčí teplo a vlhko, proto je důležitá důsledná hygiena

V létě jsou nohy nejen více vidět, ale jsou i více ohroženy. Nejvíce jim škodí uzavřená obuv, ve které se noha potí, a pak také veřejná koupaliště, jež jsou častým zdrojem plísňových onemocnění.

Někdo musí ve svém zaměstnání nosit uzavřenou obuv i v parném létě. Nohy se pak potí, kůže ae zapaří a neruší se její rovnováha. To často vede ke vzniku plísňové a bakteriální infekce. Pokud tedy můžete, co nejčastěji se přezouvejte do vzdušnější obuvi a používejte přípravky proti pocení nohou.
Jak vysvětluje Magdalena Skořepová z kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, vlhkost plísním doslova přeje. Kromě antiperspiračních prostředků s dezodoračními účinky pomáhají také speciální zásypy proti potu i plísni a také koupele nohou v přírodním preparátu obsahujícím Pythium oligandrum-říká se mu také chytrá houba a koupíte jej v lékárnách.
Podle lékařky je rizikem sportovní obuv. "Má chránit nohu před mechanickým poškozením při časově omezené intenzívní fyzické aktivitě. Opatřena je proto spoustou tlustých měkkých vycpávek, které bohužel také důkladně hřejí. Sportovní obuv je určena pro sport a nikoli pro celodenní nošení. Pokud ji sundáte až večer, pak jste si vytvořili dokonalou líheň kožních plísní," vasvětluje.
Další rizikovou oblastí jsou koupaliště, kde lidé většinou chodí bosi. Nejhorší npřitom nejsou sprchy a okolí bazénu, i když ani ty nejsou bez rizika, ale hlavně šatny, kde je horko a vlhko. Nejlepší prevencí proto je nošení obuvi. "Mokré nohy si pokaždé pečlivě osušte, zejména v meziprstích. Použít můžete preventivně některý z volně prodejných přípravků proti plísni nohou," radí Magdalena Skořepová.
Pokud už k plísňovému onemocnění nehtů došlo, patří jeho léčba jednoznačně do rukou odborníka-dermatologa. Potíže zachycené v samém začátku je ještě možnéřešit lokální léčbou, buď roztoky, které se ale musí nanášet minimálně dvakrát denně, nebo speciálním protiplísňovým lakem, který se nanáší dvakrát týdně.
Roztok i lak jsou na lékařský předpis, přičemž v druhém případě pacient hradí 450 korun na léčbu trvající asi tři měsíce.
U pokročilého onemocnění pomůže jen léčba tabletami, které je třeba užívat zpravidla tři měsíce. "Vzhledem k této poměrně dlouhé léčbě je nutné, aby byl plísňový původ onemocnění skutečně prokázán. Ve skutečnosti je totiž jen asi polovina chorob nehtů způsobena plísněmi," říká Magdalena Skořepová. Při vyšetření lékař odebere zpod nehtu šupiny na mikroskopické a kultivační vyšetření. Aby vyšetření mělo smysl, nesmí být nehty šest týdnů před odběrem vzorku ošetřovíny žádným protiplísňovým lékem.

info:
Co je onychomykóza
Způsobují ji různé druhy parazitických hub, plísně nebo kvasinky. Knákaze dochází při kontaktu s výtrusy a zlomky podhoubí. Ty jsou na předmětech používaných nakaženou osobou. Infekce pronoká do nehtu obvykle pod jeho volným okrajem. Odtud se šíří až k jeho kořenu. Houby se živí keratinem, tkání tvořící nehet. Probíhající onemocnění se pozná podle tvaru, barvy a struktury nehtu.

autor: Markéta Grosmanová www.ihned.cz/grosmanova
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 6. července 2013 v 17:41 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama