Plže nalákáte na pivo

16. července 2013 v 9:43 | Blesk 30. června 2001 |  Servis
Zahrádkáři mají těžkou hlavu z plžů, kteří se za vlhkého počasí čile rozmnožují a nenasytným okusováním rostlin způsobují na záhonech značné škody.
Druhy, se kterými se na zahradě můžeme setkat, jsou velmi různorodé. Nejjednodušší je rozdělení na druhy s ulitou a bez ulity. Nejčastěji škodí slimák velký, slimáček polní, slimák popelavý a hlemýžď zahradní. Šíření plžů se děje kladením vajíček do malých jamek v zemi nebo jiná, před vyschnutím chráněná místa. Podle druhu kladou až 40 vajíček, snůška se uskutečňuje vícekrát ročně od jara až do pozdního podzimu. Poněvadž u nás se vyskytující plži jsou většinou hermafrodité, může každý jedinec klást vajíčka. Žijí hlavně v travnatých plochách sousedících se zeleninovými záhony. Odtud se mohou snadno dostat k zeleninovým kulturám. Škody způsobené plži se neomezují jen na okus, ale mohou se právě za vlhkého počasí stát i ohniskem houbových onemocnění a tím způsobit uhnití rostlin.

Jakým způsobem ochránit svou zahrádku?
  • Pokud se snažíme chránit před plži jen malé zahradní plochy, vyplatí se živočichy v ranních hodinách sbírat.
  • Pro odchyt větších druhů slimáků se osvědčily tzv. pivní pasti. Nastražíme misky naplněné pivem. Ty zapustíme do země tak, aby mohli bez problémů přelést okraj. Pivo plže láká, pozřou ho a obsažený alkohol je usmrtí. Pasti se musí denně vyprazdňovat a opět plnit pivem.
  • Páleným vápnem se za suchého počasí posypávají obruby záhonů v množství asi 40g/m2, vždy večer nebo ráno. Vlhkem se účinek vápna rychle snižuje, takže se doporučuje aplikaci opakovat.
  • Na ochranu menších zvláště citlivých kultur mohou být použity tzv. šnečí ploty, které je možno zakoupit ve specializovaných prodejnách.
  • K nejúčinnějším chemickým přípravkům patří také granule Slug - Pellets. Prodávají se v balení po 20 dkg. Sypou se jako nástraha okolo chráněných plodin. Po dotyku slimáci hynou.

Další "lidový" recept na ochranu úrody před plži:

Místa, která chceme před plži ochránit, obsypeme vrstvou pilin vysokou 4-6 cm. Piliny nijak neohrozí rostliny v jejich vegetaci, naopak představují přírodní hnojivo, poslouží i ke zkypření půdy. Po zálivce nebo dešti jsou piliny udusány; stačí je jenom znovu zkypřit prohrábnutím nebo přisypat novou vrstvičku. Na slizký povrch plžů se piliny nalepí, znemožní jim pohyb a oni uhynou vysušením nebo nedostatkem potravy.
Aby byla tato metoda spolehlivá, je jen nutno udržovat piliny v sypkém stavu. Podle vyjádření odborníků jde o metodu ekologickou a účinnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama