Preparáty na klouby neužívejte bez vyšetření

6. července 2013 v 16:51 | Hospodářské noviny čtvrtek 23. června 2005
Ortopedie: Nejdříve musíte znát diagnózu a pak léčit

Nejdříve zjistěte, v jakém stavu jsou vaše klouby, a teprve pak se rozhodujte o tom, zda máte užívat nějaký preparát na zlepšení jejich stavu. Tak lze zjednodušeně řečeno shrnout rady o tom, jaké přípravky na klouby si vybírat.

Co všechno vlastně můžete pro své klouby udělat a co je nejvíce ohrožuje?
Zdaleka nejdůležitější je prevence a do té rozhodně patří zejména přiměřený pohyb. Pro správnou funkci svalů a kloubů jsou totiž velmi důležité vazy, které drží celý pohybový aparát pohromadě. Vazy kloub obklopují, chrání a stabilizují. Pokud ale nejsou trénovány a posilovány, sehraný mechanismus přestává fungovat. Vazy se pak při úrazu či velkém zatížení mohou natáhnout, natrhnout nebo i přetrhnout.
Správná funkce vazů, které zesilují kloubní pouzdro, tak pomáhá kloubům námahu zvládat. To znamená, že člověk, který má dostatek pohybu, vytrénované svaly a silné vazy, nebode mít takové potíže ani ve chvíli, kdy jeho klouby již budou částečně opotřebované.
Poškozování kloubů se začíná projevovat nejčastěji kolem 40. roku života. Lékaři hovoří o artróze nebo osteoartróze. Jde vlastně o nezánětlivé onemocnění kloubů, při němž dochází k zániku kloubní chrupavky. Chrupavka zjednodušeně řečeno připomíná houbu nebo pružinu. V kloubech se stlačuje a tlumí většina tlaku. Kolem 40. věku se už chrupavka neobnovuje.
Proč k poškozování kloubů dochází? Jednak je to dáno přirozeným stárnutím organismu, ale svůj velký vliv má také zátěž, k níž výrazně přispívá obezita, ale i některé sporty, prodělané nemoci, úrazy a v neposlední řadě dědičnost. To je také důvod, proč někteří lidé mají potíže již ve třiceti letech a někteří si na klouby nestěžují ani kolem sedmdesáti.
Ze sportů jsou nejrizikovější fotbal, tenis, volejbal, squash ale i některé druhy aerobiku. V podstatě jde o sporty, při nichž tělo prodce dopadá na podložku. V tomto směru je samozřejmě nejbezpečnejší plavání a jízda na kole, kde nejsou klouby přetěžovány. Sporný je běh, který rozhodně není vhodný pro lidi s nadváhou, veškerá jeho negativa je třeba minimalizovat dobrou obuví, běhat raději na měkkém povrchu a správně zvládnout techniku.
Mnoho lidí propadá iluzi, že potíže s klouby jim vyřeší různé preparáty, které volně prodávají v lékárnách. Tak jednoduché to samozřejmě není. Jak vysvětluje ortopéd Luboš Ptáček, ideální je nejdříve zjistit, v jakém stavu svůj pohybový aparát máte. Kdy?
Ve chvíli, kdy začnete mít potíže jako bolest kloubů či jejich pohyb bude nějakým způsobem omezený. "Například jde o takovou ranní ztuhlost, kdy delší dobu trvá, než se tělo rozpohybuje," vysvětluje Luboš Ptáček.
Proč nemá smysl užívat preparáty bez porady s lékařem?
"Zejména proto, že potíže mohou být způsobeny nějakým jiným problémem, než je opotřebení chrupavky," vysvětluje lékař. Může jít třeba o zánět nebo- tak jak je to často v řípadě problémů s kolenem-o potíže s úponovým aparátem.
Druhým důvodem, proč případné užívání konzultovat s lékařem, je výběr vhodného preparátu. Pokud totiž jsou potíže již ve vyšším stadiu, je například vhodnější léčba injekční. V případě méně závažných stavů stačí opravdu užívat preparáty s obsahem glukosaminu sulfátu a chondroitinu sulfátu. Ale i mezi nimi je dobré vybírat. Nejlépe poradí opět lékař ortopéd. "S některými preparáty mám však vyloženě špatnou zkušenost. Dokonce se ukázalo, že některým pacientům se po užívání volně prodejného doplňku stav zhoršil," dodává Luboš Ptáček.
Některé preparáty na klouby jsou volně prodejné, nemusíte tedy mít lékařský předpis, ale všechno si sami zaplatíte. Jiné-někdy dokonce se stejným nebo podobným složením-jsou jen na lékařský předpis, pak hradíte asi jen třetinu ceny. Jednoduchá rada, co zvolit, neexistuje. Neutrácejte proto zbytečně peníze a nechte si poradit od ortopéda.

Info
Jaké látky obsahují přípravky na klouby:
Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát-oba přispívají k regeneraci a obnově kloubní chrupavky, netlumí ale bolest kloubů a ani nezlepšují jejich stav. Mohou však pomoci zastavit postupující onemocnění.

autor: Markéta Grosmanová www.ihned.cz/grosmanova
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 6. července 2013 v 17:01 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

2 Mirka Mirka | E-mail | 29. října 2013 v 10:20 | Reagovat

na klouby jedině COLAVITAL-mluvím z vlastní zkušenosti, mela jsem uplne kotník v háji z behani po asfaltu, stacilo uzivaní colavitalu a uz po dvou mesicich se vse dalo doporadknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama