Toleruje vám tělo stravovací smršť?

7. července 2013 v 8:42 | Hospodářské noviny čtvrtek 23. června 2005 |  Zdraví
Opéká si po večerech maso s grilovacími zálivkami, pojídá instantní polévky ke svačině, šetří čas v polední pauze návštěvou čínského bufetu. A má se dobře. Pokud je to i váš případ, pak asi nepatříte mezi skupinu lidí, kterým dává tělo najevo, že mu tato stravovací smršť, nevyhovuje.
A protože takových lidí ve Spojených státech v 60.letech přibývalo, dali se odborníci do zkoumání. Zjistili, že určité zdravotní potíže se objevují u lidí, kteří do sebe nasoukají spolu sjídlem nadměrné množství glutamátu. Protože velká nálož této látky číhá v tradičních receptech, podle kterých vaří asijské restaurace, nebylo třeba vymýšlet tomuto neduhu název. Syndrom čínské kuchyně se ujal rychle. Někteří skalní fanoušci párků sice raději volí pojmenování "Hot-dog headache", ale to jen tak na okraj. Na přesné vědecké studie, na co může mít glutamát škodlivý vliv a čeho se naopak nemusíme obávat, se ještě čeká.
Jisté však je, že někteří lidé jsou na tuto látku citliví a mají s nevolnostmi zkušenosti. Čínských restaurací, instantních polévek, sojových omáček i různých zálivek je v Česku dostatek, proto patrně někteří z vás již ví, o čem je dnešní článek. Evropané prostě nejsou od dětství na jídla s větším obsahem glutamátu zvyklí.

autor: Pavla Skurovcová


Recept HN pro zdraví

Pacient: čtenář HN

Diágnóza: Syndrom čínské kuchyně
Předepsaná léčba:
  • Jídla, která obsahují vysoký obsahu glutamátu sodného, mohou být příčinou bolestí hlavy, nevolnosti, pocení tuhnutí svalstva a podobně. Nejde jen o jídla z čínských rastaurací, ale glutamát se vyskytuje také v instantních polévkách, sójových omáčkách, zálivkách, masných pokrmech a podovně.
  • Pokud máte po konzumaci takových jídel potíže, snažte se glutamátu vyhýbat. Ten bývá také označován zkratkou MSG, wei-su nebo například glutasol.
Diagnóza: Bolesti kloubů
Předepsaná léčba:
  • Dříve než se rozhodnete užívat nějaký volně prodejný prepapát, zjistěte si, v jakém stavu je vaše kloubní chrupavka a zda vaše potíže nesouvisejí s nějakým jiným problémem, než je její opotřebení.
  • Také o výběru vhodného preparátu je dobré se poradit s lékařem, ti totiž říkají, že některé přípravky opravdu pomohou, jiné nikoli. Každopádně je třeba volit ty, které obsahují glukosamid sulfát a chondroitin sulfát.
  • Pro prevenci je nejdůležitější přiměřený pohyb a vhodný sport. Ideální je plavání a jízda na kole.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 7. července 2013 v 10:14 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama