Leden 2014

Rodiče, třeste se

19. ledna 2014 v 8:17 | metro 17.ledna 2014, Markéta Šichtařová, ředitelka next finance |  Zaměstnání
Máte děti? Tak se třeste. Stát se už možná pomalu chystá si na vás smlsnout. Tedy ... minimálně jste-li Němec. A pokud ne, nevadí, vždyť Češi od Němců tak rádi kopírují, takže co není, ještě může být. Německá ministrině pro rodinu Manuela Schwesigová si totiž vzala do hlavy prosadit novinku pro mladé rodiče. A to zkrácený pracovní týden. Namísto obvyklých 40 hodin týdně by nově mladí rodiče měli pracovat jen 32 hodin. Tedy v podstatě o jeden den v týdnu méně.
Máte-li děti, nota bene jste-li žena a nejste k tomu výjimečně podnikaví, kreativní a emancipovaní, patrně jste si už vyskoušeli, že se vám práce nehledá právě snadno. Zaměstnavatel se-logicky-obává, že vaše nadšení pro přesčasy asi nebude zrovna velké. Že asi čas od času zůstanete s dítětem doma, bude-li nemocné. Nebo že asi vaše pracovní doba nebude zrovna vynikat pružností-protož dítko je nutno v přesně daný čas odvést do školy, v jiný přesně daný čas jej vyzvednout z družiny ... No, a teď vážená paní ministryně ještě víc zničí vaši cenu na trhu práce tím, že vás nechá pracovat jen 32 hodin týdně. Co s takovým zaměstnancem? O takového nebude stát už vůbec žádný zaměstnavatel! Díky, paní ministryně, že tím ješte víc snížíte šanci mladých maminek najít si práci. Můžme jenom doufat, že náš nový ministr práce a sociálních věcí nepojme nápad se něčím tak děsivým inspirovat ... Ale jistá si tím moc nejsem. Protože už teď u nás padají perly. Jak jinak totiž označit český nápad na povinnou mateřskou školu?

Chytrá hračka dnes může u dětí převálcovat iPad

17. ledna 2014 v 13:25 | Dnes sobota 21.prosince 2013 |  Vánoce
Ježíšku, přeji si od tebe ... Tak začínají snad všechny dopisy, které v průběhu adventního času píší děti. Ve většině případů se tato přání týkají komečně úspěšných dárků, jak jim je předkládá reklama. Rodiče však mohou udělat radost i nápadem, který děti ohromí.
Hovořit o tom, jak je složité vybrat dítěti hračku v době, kdy jimi obchody přetékají, se zdá pošetilé. Nicméně více než to, kolik za ně rodič utratí, je důležité, aby hračky byly chytré, rozvíjely zručnost, postřeh, emoční inteligenci, tvořivost, logické i strategické myšlení.
Když se to napíše takto, zdají se už nákupy o poznání náročnější. MF DNES oslovila osobnosti, které poradí, jak na to - za pár stovek.
V pražských školách se nyní často hovoří o tom, jak moc žákům chybí logické uvažování. "Tomu nejvíc pomáhají deskové hry Smart games," navrhuje vánoční řešení zástupce ředitele Základní školy Londýnská Václav Nádvorník. Série třiceti her nutí děti myslet, kombinovat, luštit hlavolamy. "Vedu na školách kroužky zábavné logiky a tyhle hry, speciálně díl Barevný kód, patří mezi nejoblíbenější," doplňuje ho Václav Fořtík z Centa nadání. On by navíc koupil dětem za pár desítek korun i kovové hlavolamy.
Je však důležité, aby si rodič pak s dítětem hrál. I psychologové hovoří o tom, že příčinou mnoha dětských školních potížích je fakt, že jsou často samy.
Kouzla plastelíny a pastelek
Pokud místo logiky upřednostníte keativitu, fantazii, tvořivost či smysl pro základy fyziky, není podle nově zvoleného ektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy nic lepšího než stavebnice. Mekur a lego, pastelky na kreslení, plastelína. Stačí dětem ukázat, jak dobře se s nimi zabaví a že z nich vytvoří něco, nač si sáhnou. To je lepší než imaginání letiště na počítači," říká Zima.
Počítačové hry, na něž Zima naráží, drží děti hodiny u monitoru, ale školáci je milují. Nelze je vyškrtnout ze života. Nezbývá než vybrat takovou, po níž nebude dítě v šoku, protože právě rozsekalo mačetou stovky zombie příšer. Společnost Scio spustila internetový portál, kde podle toho, jak které dovednosti dětí rozvíjejí.
Dobré známky dostávají strategické hry. "Syn hraje na tabletu Hobita. Je to příbeh ze Středozemě, kde dítě staví město, učí se uvažovat strategicky, musí plánovat dopředu. A nad to je v angličtině, takže potrénuje cizí jazyk," navrhujedárek Bohumil Kartouz ze Scia, které se vzděláním zabývá.
Jen je pak potřeba zvednout puberťáka ze židle a dostat ho ven. Třeba s bruslemi, švihadlem nebo míčem, což jsou dárky, které kromě jiných doporučuje ředitel Základní školy Emy Destinové Oto Bažant.
Jenže děti mají vlastní sny. Třeba šestiletý Štěpán ze Stodůlek chce od Ježíška pilu, aby mohl na chalupě řezat dříví. Podle Kateřiny Vágneové ze Společnosti Montessori mu ji rodiče klidně mohou koupit. Když s ním bude dospělý, neublíží si a je jedno, jestli dokáže rovně uříznout větev. "Klíčové pro dítě je, že tráví čas s rodičem, což rozvíjí vzájemné vztahy," říká Vágnerová.
autor: Kateřina Frouzová

Škodlivé látky v kosmetice

16. ledna 2014 v 13:23 | Barbora Martínková, spolupracovnice Ekoporadny Praha |  Zdraví
Uhříněveský zpravodaj 1/2014
Sprchové gely, šampony, deodoranty a jiné - kosmetické výrobky, které používáme denně, a přesto si neuvědomujeme, jak můžou být škodlivé. Do některých běžně užívaných přípravků se totiž přidávají látky, jejichž negativní vliv, ať už na naše zdraví nebo na životní prostředí, je nesporný. Kde v kosmetice lze najít nebezpečné látky jako jsou například ftaláty, parabeny, olovo a parafíny se dočtete níže.
Ftaláty jsou látky, které se přidávají do plastů. Jsou to změkčovadla, zaručují ohebnost materiálů. Najdeme je často i v PVC. A právě z těchto plastových obalů se ftaláty dostávají do kosmetiky. Při styku výrobku s pokožkou mohou způsobovat různé alergie.
Trvanlivost kosmetických produktů zajišťují parabeny. Výrazně zpomalují činnost bakterií, ty by jinak přípravek rozložily. Bakterie jsou totiž všudypřítomné organismy, nacházejí se ve vzduchu i v kosmetice. Parabeny se přidávají do šamponů, sprchových gelů, zubních past, krémů, apod. Jejich využití je opravdu široké. Opět patří do skupiny agresivních látek, u citlivějších jedinců vyvolávají alergické reakce. Spekuluje se také o jejich rakovinotvorném charakteru, který však prozatím nebyl prokázán.
Kolagen je složka krémů, která ma pokožce navracet pružnost. Řeč je o bílkovině, jež se přirozeně syntetizuje v každém lidském těle. Rozměr molekul kolagenu je ale tak veliký, že je pokožka nedokáže vstřebat. Naopak - vytvoří se na ní kolagenová vrstva, která ucpává póry a kůže nedýchá.
Měli jste pocit, že parafín se přidává do svíček a v kometice byste ho nenašli? Omyl! Je to častá přísada typická pro krémy. Účinek je stejný jako u kolagenu - ucpává póry a tím zamezuje přirozenému pocení, díky němuž odcházejí z těla škodliviny. Parafín tím pádem přispívá k hromadění těchto odpadních látek v organismu.
Kupujete-li si kosmetiku, v jejímž návodu se píše, abyste ji používali v dobře větrané místnosti, je to pravděpodobně kvůli tomu, že obsahuje toluen. Ten leptá sliznice a nepříjemně zapáchá. Kde ho najdete? Například v barvách na vlasy.
Nenapadlo by každého, že olovo je také záležitostí dekorativní kosmetiky, nachází se konkrétně ve rtěnkách. Nebezpečí spočívá nejen ve vstřebávání rtěnky do velmi jemné kůže rtů, ale také v konzumaci rtěnky společně s potravinami a nápoji. Přítomné olovo se tím dostává do těla. Ačkoliv se takto olovo do těla dostává jen v malém množství, je dobré mít na paměti, že některé ženy rtěnku používají každý den po desítky let. Olovo je silně toxická látka, která se v těle postupem času hromadí a způsobuje otravu organismu. Je možná na čase zvolit variantu bez olova.
Nebezpečných látek v kosmtice je ještě mnohem více - například botulotoxin, ropné deriváty, formaldehyd, kadmium, chlor apod. Ne vždy se škodlivé účinky těchto látek projeví hned, ale časem se projeví rozhodně. To platí zejména pro těhotné a kojící ženy, děti, mladé dívky a alergik. Je tedy vhodné kosmetiku srovnávat nejen podle ceny, ale také složení, které má výrobce povinnost ke každému výrobku dokládat. Není nutné kosmetiku opustit úplně, stačí si vybrat produkty na přírodní bázi a najít mezi nimi ten, který nám nejvíce vyhovuje.
Tento článek vznikl v rámci projektu Ekoporadny Praha za podpory Hlavního města Prahy. Samozřejmě se do něj nevešly všechny informace o škodlivých látkách v kosmetice, takže pokud máte zájem o další tipy nebo konkrétní rady, využijte bezplatné poradenství a napište na e-mail poradna@ekocentrumkoniklec.cz.