Březen 2014

Zázračné byliny škodí

30. března 2014 v 12:28 | Rytmus života , co vás zajímá, rok neznám |  Zdraví
Neanalyzované zázračné byliny nenávratně poškodily zdraví řadě belgických žen. kromě zničených ledvin čelí uživatelky čínského zázraku i hrozbě rakoviny. Na počátku byla tradiční snaha zhubnout - rychle a bez velké námahy. Čínské zázračné byliny takové zhubnutí nabízely. Ovšem už při výrobě v Číně došlo k chybnému použití vysoce škodlivé byliny. V Evropě dovozce zanedbal anylýzu a 110 zjištěných obětí dochází na dialýzu. Navíc lékaři objevili, že byliny zvýšily riziko rakoviny močových cest. Než začnete toužit po rychlém hubnutí, dobře si ověŕte, co vám jej přinese.

Britské hospodyně připravují pudink dva měsíce předem

29. března 2014 v 11:04 | Lidové noviny pondělí 22. prosince 1997 |  Vánoce
Pro Brity jsou Vánoce největším svátkem v roce. Na rozdíl od většiny katolických zemí ale ústředním dnem oslav není 24. prosinec (Christmas Eve), ale Štědrý den (Christmas Day). Zatímco na Hod boží zasedají české rodiny ke štědrovečernímu stolu, Britové nejčastěji oslavují v práci s kolegy. Pro děti je to den velkého očekávání. Podle tradice, než odejdou spát, musí pověsit poblíž své postele velkou červenou ponožku, do které jim Santa Claus dá dárky.
Štědrý den tak pro Brity začíná opravdu štědře, neboť hned ráno objeví a rozbalí svoje dárky. Někteří pak navštěvují slavnostní mši, po které následuje vánoční večeře (Christmas Dinner). Název je ovšem zavádějící, protože se jí v poledne. Tradičním jídlem je nadívaný krocan. Nesmí samozřejmě chybět ani proslulý vánoční pudink, který je pro většinu cizinců pouze neúhlednou a velmi sytou hnědou směsí. Pro Brity je to však lahůdka, která se připravuje z mouky, rozinek, mandlí, oříšků, mrkve, oleje, strouhanky, cukru, citronu, vajec, rumu a dalších ingrediencí alespoň dva měsíce předem. Nechává se pak uležet v lednici. Před konzumací se ohřeje, poleje se koňakem a zapálí.
K vánočním svátkům v Británii neodmyslitelně patří i tradiční poselství královny Alžběty II. k "jejím národům". Původně projev britské panovnice vysílala jenom rozhlasová stanice BBC, pak se ho ujala televize, a od letošního roku bude zpřśtupněn i na Internetu.
Autor: Veselin Vačkov

Tradice se mísí s moderním životem

29. března 2014 v 10:19 | Lidové noviny pondělí 22. prosince 1997 |  Vánoce
Odkud se vzala tradice, která každý rok připraví mnoha lidem několik perných dnů, než u štědrovečerní večeře zavládne klid a pohoda?
Osm let se naše společnost "otevírá světu". Za tu dobu už většina Čechů poznala, že téměř nic není tak jednoduché a jednoznačné, jak se mohlo na první pohled zdát. Pro některé lidi může být překvapivé také zjištění, že ani Vánoce se neslaví v celém křesťanském světě stejným způsobem.
Základním datem Vánoc - nejdůležitějšího křesťanského svátku - je 25. prosinec. Poprvé byl tento den připomínající Ježíšovo narození zařazen do cŕkevního kalendáře v Římě roku 336. Pokud jde o původ vánočních svátků, zdá se, že se jedná o pokřesťanštění oslav svátku slunce. Ten slavilo římské císařství v období zimního slunovratu. Při určování data oslav hrála roli také snaha potlačit pohanské oslavy nejkratšího dne v roce.
Dárky, stromeček a to ostatní
Vánoční zvyklosti především v lidovém podání obsahují také mnoho předkřesťanských prvků spjatých s pohanskými oslavami zimního slunovratu. Patří k nim například zpěv koled či hádání budoucnosti. Oslavy Vánoc jsou v českém prostředí ovlivněny především barokní kulturou, k níž patří především stavění jesliček a betlémů, vánoční zpěvy a hry. Tradice nadělování dárků je v Čechách historicky doložená už od konce 14. století. V této době zvyk v Čechách zdomácněl poté, co se k nám rozšířil z Německa.
V českých zemích je zakotven zvyk nadělovat dárky svým blízkým na Štědrý den 24. prosince. Jinak jsou na tom ve Francii, Americe či Velké Británii. Zde si lidé dávají dárky buď po půlnoční mši anebo ráno 25. prosince na Hod boží. Rusům na Východě nosí i u nás dříve propagovaný Děda Mráz, na Západě má dárky "v referátě" Santa Claus, střdoevropané i přes masivní západní reklamu zůstávají věrní svému "Ježíškovi". I jeho příchod se však v poslední době stává stále dražším.
V současném, na ekonomický úspěch orientovaném, světě jsou Vánoce - nejen v Čechách - spojené hlavně s nákupní horečkou. Křesťanskou tradici postupně přebíjí spíše starost s tím, co a komu koupit. Na snaze lidí udělat svým blízkým a především dětem radost tak vydělávají každoročně především obchodníci. Pro ty je předsváteční období charakterizováno astronomiskými tržbami a prodlouženou otevírac´ dobou. I v Čechách je dnes běžná dříve nepředstavitelná věc, že obchody mají otevřeno ještě na Štědrý den.
Autor: Vladimír Dubský

Melounová dieta

28. března 2014 v 17:56 | Blesk pátek 27. srpna 2004 servis |  Zdraví
Čistí tělo a šetří peněženku! Každý den o půl kila lehčí.

Startujte k lepší figuře

Melouny mají vysoký obsah vody, až 95%. Ale tato voda není jen tak obyčejná tekutina. Obsahuje totiž důležité minerální látky - draslík, vápník, magnezium, železo, měď a fluor, které urychlují látkovou výměnu.
Melouny jsou také zdrojem vitaminu C, provitaminu A (beta-karotenu) a ovocných kyselin. Mají močopudný účinek a obsahují málo kalorií. Díky nízké energetické hodnotě se dobře hodí do redukčních diet. Chuť melounu je výborná a svěží sama o sobě, ale zároveň se dá meloun výborně kombinovat se zeleninou, ovocem (sám patří mezi plodovou zeleninu do čeledi tykvovytých jako např. okurky nebo tykve), masem i mléčnými výrobky.
"Dieta se svým energetickým složením (od 1150 do 1350 kcal/den) pohybuje spíše na dolní hranici pod níž by neměla energie klesnou, protože přísně nízkoenergetické diety (pod 1000 kcal) je vhodné dodržovat pouze pod stálým dohledem odborníka," hodnotí Věra Králová, nutriční terapeutka. Je proto vhodné držet ji jen po přechodnou dobu (také vzhledem k sezónnosti hlavní suroviny), poté přejít na lehce energeticky výraznější stravu dle zásad zdravé výživy. "Melounová dieta by tak mohla být vhodným "nastartováním" dlouhodobějšího redukčního režimu," říká Králová a doporučuje: "Pro toho, kdo chce zhubnout a váhu si udržet, může být výborným pomocníkem Deník e-kalkulačky Flora na www.flora.cz, kde si můžete vést svůj individuální stravovací deník."

Ceny melounů jsou stále ještě na přijatelné úrovni, pohybují se již zhruba od osmi korun za kilogram. Proč jich tedy nevyužít, když zrovna potřebujete rychle zhubnout.

Snídani rozhodně nevynechávejte
  • Melounové müsli
150 g nízkotučného jogurtu smícháme s 1ČL medu a promícháme se 150 g na malé kousky nakrájeného melounu a 2 PL ovesných vloček. 209 kcal/880 kJ

nebo
  • Melounový toust
60 g nízkotučného tvarohu smícháme s 1ČL medu a špetkou skořice. Takto připraveným tvarohem potřeme 2 tousty (1 celozrnný rohlík nebo 4 knackebroty). Tousty obložíme 150 g na plátky nakrájeného melounu. 240 kcal/1010 kJ

Svačinu podle chuti

Chyby při půjčování peněz

28. března 2014 v 10:05 | Rytmus života 48/2006 |  Šetřete s námi
Největší nárůst půjček zaznamenávají banky nyní před Vánocemi, kdy lidé pořizují velké nákupy. Jaké jsou nejčastější chyby při půjčování peněz? Možná tou první a nejčastější chybou je půjčka samotná - je to vlastně takový hasicí přístroj v případech, kdy chybí prostředky a na pořízení dané věci nechceme nebo nemůžeme čekat. Půjčka zpravidla vždy znamená uhradit něco navíc - úrok tomu, kdo nám půjčuje, tzn. zaplatíme více, než jsme si půjčili. Pokud bychom však své finance uspořádali a splnění potřeb plánovali, nemuseli bychom si vůbec půjčovat. S tím nejlépe poradí nezávislí finanční poradci, kteří nám vytvoří finanční plán na míru. Cílem finančního plánování je nalezení nejefektivnější cesty k dosažení našich cílů, k naplnění potřeb.
I tak se může stát že půjčka bude jedinou možností, jak tíživou situaci vyřešit. Pokud už se rozhodneme, ž si půjčku vezmeme, neměli bychom dělat tyto chyby:
  1. Využít hned prvního úvěru, který se nabízí - vždy bychom měli porovnat několik nabídek a posoudit jejich finanční výhodnost.
  2. Zapomenout na ostatní poplatky spojené s vyřízením úvěru, jako je třeba poplatek za zpracování úvěru nebo za vedení účtu.
  3. Nezajistit se proti rizikům, která nás v souvislosti se splácením půjčky mohou potkat (trvalý, krátkodobý či dlouhodobý pokles příjmů rodiny z důvodu např. smrti živitele rodiny, dlouhodobé či trvalé pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání, nebo zvýšení výdajů rodiny (narození potomka apod.) -neuvažovat o úvěrovém pojištění.
  4. Nezahrnout náklady na zajištění proti rizikům do měsíčního rozpočtu rodiny (v případě hypotéky se jedná o povinné životní pojištění a pojištění nemovitosti, která slouží jako zásrava u hypotéky).
  5. Nemít již žádné rezervy - ať v měsíční bilanci příjmů a výdajů (příjmy - výdaje = 0) nebo finanční rezervu například na běžném účtu apod. Finanční rezerva nám umožní překlenout případné přechodné období, kdy se nám prostředků nedostává.
Autor: Jan Jelínek, finanční poradce společnosti AWD ČR

Jak vyzrát na počítač

28. března 2014 v 7:35 | Rytmus života 48/2006 |  Zdraví
U počítače tráví řada z nás spoustu času. Dlouhým sezením v jedné pozici trpí záda, opakovanými pohyby se namáhají paže a ruce. Obtížím se dá předcházet.
Nesprávné sezení u počítače může vést k řadě zdravotních problémů. Nejvíce trpí zádové a krční svalstvo, ramena, paže a zápěstí. Pomoci může správný nábytek.
Na sezení je nejvhodnější otočná židle s opěrkami pro ruce. Područky by ale neměly být z příliš tvrdého materiálu,aby netlačily předloktí.
Židle by měla být zhruba v takové výši, aby ruce při psaní na klávesnici svíraly v loktech pravý úhel.

Jaké je pravidlo?
Samé pravé úhly!

Židle by zároveň měla podepítat celá záda, tj. nejen bederní oblast, ale také hrudní páteř. Zadovou oblast by pak měla kopírovat opravdu při každém pohybu.
Správné sezení odpovídá jednoduchému pravidlu: samé pravé úhly. Chodidla jsou položena rovně na zemi, mezi lýtky a stechny a zády nebo předloktím a paží je pravý úhel.
K podpoře správného sezení se dají samozřejmě využít i další pomůcty, například míč.
Jestliže trávíte u počítače víc času, zřejmě znáte bolesti v zápěstí nebo v prstech. Působí je monotónní práce s myší. Původní citlivost můž ale časem přerůst až v chronický zánět. Účinnou prevencí je podložka s gelovým polštářkem pro zápěstí, o kterou si můžete ruku pohodlně opřít v optimální výšce.
Ovšem sama myš by měla být příjemná do ruky, nemá svými hranami tlačit do dlaně ani do prstů. Při používání myši by měla být dlaň v rovině s předloktím.
Stůl, na kterém stojí počítač, se nesmí lesknout. Odraz světla totiž vadí očím. Výška pracovního stolu by měla dosahovat zhruba 60 až 70 cm.
Důležité je také umístění monitoru - nikdy ho nestavte proti oknu (bude vás rušit světlá okenní plocha) ani zády k oknu (monitor může být kvůli dopadajócímu světlu v určitých hodinách téměř nečitelný). Praváci mají mít monitor levým bokem k oknu, leváci opačně. Horní hrana monitoru je zhruba ve výši očí - pokud ho máte příliš vysoko, zatěžujete si krční páteř. Minimální vzdálenost je 45 cm, optimální okolo 70 cm.
A teď pozor - hodně lidí si umísťuje monitor doleva svého zorného pole. Pokud máte hlavu stále natočenou na jednu stranu, nejspíš vás už trápí bolesti krční páteře a trapézových svalů.

Dopřejte si pravidelné přestávky, zacvičte si

Monitor by proto měl stát vždy čelně proti vám!
Práce s počítačem neprospívá ani očím. Nastavte si jas a kontrast monitoru tak, aby odpovídaly světelným podmínkám - ve dne by jejich úroveň měla být větší než při večerním osvětlení.
Ani sebelépe vybavené pracovní prostředí samozřejmě nezabrání únavě. Pamatujte proto na pravidelné přestávky. Odborníci doporučují každou půlhodinu vstát, projít se, protáhnout se, nebo si krátce zacvičit.
Pouhá úprava sezení totiž všechny problémy nevyřeší. Tělo přetěžované určitým směrem potřebuje častou změnu polohy, jinak se dostaví nevyhnutelná svalová únava a bolest.

Indulona pomůže

28. března 2014 v 6:07 Domácí rádce
Při zalévání květin někdy steče voda na nábytek. Jak se nepříjemných světlých skvrn zbavit? Stačí je silně potřít Indulonou a do dvou dnů jsou skvrny pryč.

Dveře jako nové

28. března 2014 v 6:02 Domácí rádce
Pokud vám doma začnou vrzat venkovní či pokojové dveře, postačí vám rostlinný tuk, který máte doma na smažení. Odlijte do malého kelímku a nanášejte na panty štětečkem.

Pryč se žmolky

27. března 2014 v 22:14 Domácí rádce
Na pletených svetrech se často udělají žmolky, a to i přesto, že je pereme opatrně a v šamponu. Dají se odstranit jednoduše: jednorázovým holicím strojkem.

Jak ukládat pečivo

27. března 2014 v 21:01 Domácí rádce
Dobrá hospodyňka doma ukládá pečivo do lněného nebo bavlněného sáčku v chlebníku. Co je velmi důležité: pečivo nikdy nenecháváme v mikrotenových sáčcích či igelitových taškách.