Květen 2015

Ovoce

26. května 2015 v 11:48 | Večery pod lampou 48/1999 |  Jak na to?
Ovoce je významný zdroj vitaminů, především vitaminu C, ale i nerostných a dalších výživných látek. nejvíce vitaminu C obsahují citrusové plody, černý a červený rybíz, lesní plody, angrešt, jahody a šípky. Protože je vitamin C citlivý na světlo, teplo a okysličování, konzumujeme ovoce především v syrovém stavu.
Všechno ovoce musíme před použitím dobře omýt. Nikdy ho nemáčíme, aby se nezničily vitaminy, ale pečlivě oplachujeme pod proudem studené vody. Pevné větší plody ještě vytřeme dosuch čistou utěrkou. Jahody, maliny, rybíz a další drobné měkké plody proplachujeme na sítu a necháme dobře odkapat.
Citrony mají vysoký obsah vitaminu C, proto jejich šťávu používáme hlavně na přípravu nápojů. Přidáváme-li citron do čaje, musíme si uvědomit, že ztratí vlivem teploty, ale především složek, které čaj obsahuje, všechen vitamin C. Citronovou šťávu přidáváme i do zálivek na ovocné a zeleninové saláty a do některých omáček.
Chceme-li získat z vyschlých citronů a pomerančů více šťávy, ponoříme je na noc do studené vody.
Jahody trháme časně ráno, dokud nejsou prohřáté sluncem. Totéž platí i o zahradních malinách a ostružinách. Plody omyjeme na sítu a teprve potom z nich odstraníme stopky. Ostatní ovoce naopak češeme podle možností až večer.
Potřebujeme-li z broskví snadno odstranit slupku, namočíme je na několik vteřin do teplé vody.
Při výběru melounů si všímáme hlavně kůry. Zralý meloun má kůru lesklou, a když na ni zaťukáme, ozve se čistý zvonivý zvuk.
Ovocné saláty připravujeme až těsně před podáváním na stůl. Pokud musíme čerstvé ovoce nakrájet, používáme výhradně nože z nerezavějící oceli nebo plastické hmoty a ovoce nenecháme na vzduchu, ale ihned ho klademe do předem připravené zálivky.
Z ovocných pokrmů připravovaných tepelným zpracováním si nejvíce hodnotných látek a vitaminů uchová ovoce obalené těstem. Po celý rok můžeme připravovat ovocné knedlíky, protože k jejich přípravě můžeme použít čerstvé, mražené i kompotované ovoce.
Pro přípravu kompotů musíme vybírat nejkvalitnější zdravé a zralé ovoce, které ještě nezačalo měknout. Z měkčích plodů horší kvality připravujeme raději džemy a marmelády. Nahnilé ovoce vyhazujeme, je zdraví škodlivé.
Kompot z kyselého ovoce bude chutnější, když do něho přidáme špetku soli.
Džem nezcukernatí, přidáme-li do něho při vaření trošku citronové šťávy nebo kyseliny citronové
Chceme-li zjistit, zda jsou džem nebo marmeláda hotové, nalijeme kapku na savý papír. Když se kolem kapky neutvoří mokrá skvrna, můžeme je ještě horké plnit do sklenic.
Sušení ovoce má přednost v tom, že k ovoci už nepřidáváme cukr. K sušení se hodí hlavně hrušky, jablka, meruňky, švestky, borůvky a šípky.
-fe-

Nádobí stále jako nové

26. května 2015 v 10:35 | Večery pod lampou 40/1994 |  Jak na to?
Smaltované nádobí je trvanlivé, ale musíme s ním správně zacházet. Nesnáší rychlé ochlazení, proto nesmíme do smaltovaného hrnce, z něhož se vyvařila voda, nalít studenou vodu. Smalt by popraskal. Také prudké náraza ničí hlavně okraje nádobí. Omýváme je pečlivě, protože zbytky se při vaření nebo pečení připalují.
Lehké hliníkové nádobí myjeme teplou vodou s přídavkem saponátu. Nikdy nepoužíváme sodu, po níž nádobí černá. Hliníkové nádobí nestrácí lesk, když je občas omyjeme vodou s boraxem (na litr vody 30 g boraxu a po rozpuštění 5 kapek čpavku) a pak opláchneme vařící vodou a vytřeme.
Nádobí z ohnivzdorného skla myjeme v horké vodě se saponátem a připeklé usazeniny odstraňujeme trochou jemného písku. Snažíme se každou skvrnu odstranit co nejdříve, neboť po čase se nahnědlé skvrny už odstranit nedají. Zapékáme-li pokrmy v ohnivzdorných nádobách v troubě, nasypeme na plech hrst hrubší solu, a teprve na ni nádobu postavíme. Sůl chrání nádobu před prasknutím.
Dřevěné nádobí po delším používání černá. Ponoříme-li je asi na hodinu do vlažné vody s trochou chlóru a pak je několikrát opláchneme čistou vodou, jeho vzhled se zlepší.
Skleněné nádobí se víc leskne, omyjeme-li je ve vodě s přídavkem octa a soli. Pak je opláchneme v čisté vodě a vyleštíme.
Mosazné nádobí čistíme kaší ze soli a octa, přetřeme kouskem citronu, omyjeme teplou vodou a vyleštíme flanelem.
Chromované nádobí (nádobí z nerezu) čistíme jedlou sodou na kousku hadříku. Nádobí se pak pěkně leskne.
Křišťálové sklo je jasnější, opláchneme-li je po umytí roztokem soli. Sůl dobře nahradí i saponát.
Láhve a sklenice dobře vymyjeme slupkami se syrových brambor.
Cínové a plechové nádobí se dobře čistí vodou ze syrových brambor.