Přizpůsobte si pracovní dobu

2. března 2017 v 10:16 | Petr Mácha, deník.cz, pátek 28. března 2008 |  Zaměstnání

Upozornění: Tento článek byl napsán v roce 2008

Přizpůsobte si pracovní dobu

Petr Mácha
O částečné pracovní úvazky je velký zájem. Některé firmy se však teprve učí zvládnout novou organizaci práce.
Práce na částečný úvazek přestává být v Česku výjimečná. Na rozdíl od západní Evropy, kde této možnosti využívá přibližně každý čtvrtý, podle statistik OECD to ale loni v České republice platilo pouze pro pět procent zaměstnanců. To se ale má změnit.

Vyjít vstříc

Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců nutí firmy, aby si své lidi předcházely. Často doslova bojují o každého pracovníka a snaží se maximálně vyjít vstříc všem skupinám potenciálních zaměstnanců. Pracovní úvazek ušitý zaměstnanci na míru je jednou ze zbraní, kterou firmy při soupeření o schopné lidi používají.
"Zavádění flexibilních pracovních úvazků může pomoci zvýšit zájem o práci ve společnosti i posílit loajalitu stávajících zaměstnanců, kteří tak mají příležitost lépe sladit svůj osobní a pracovní život," vysvětluje Kamila Lukášková ze společnosti SAP BSCE, proč je o pružné pracovní úvazky velký zájem.

Nemají čas

Alternativní úvazky jsou zajímavé především pro matky a otce na rodičovské a mateřské dovolené, také pro starší lidi, osoby se sníženou pracovní schopností a zaměstnance, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Mohou mít mnoho podob - ať už jde o proměnlivou pracovní dobu, zkrácenou pracovní dobu, práci z domova, sdílení pracovní pozice dvěma pracovníky a podobně.
"Zavádění například pružné pracovní doby nevyžaduje obvykle velké investice. Podstatná je však energie vložená do provedení změn v systému fungování společnosti," říká Hana Velíšková z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů (ČSRLZ). Vyvrací tak obavy některých firem, že pro ně budou částečné úvazky velkou zátěží. Často jen stačí si práci dobře zorganizovat.
"Častou bariérou se v praxi ukazuje problém s důvěrou a složitější koordinace a organizace práce. Někteří vedoucí pracovníci se obávají, že jejich zaměstnanci pracující z domova nevěnují smluvený čas pracovním povinnostem. V praxi to však obvykle funguje naopak," popisuje Velíšková.

Domluvit se

Že je největším problémem pro firmy samotná organizace pracovních procesů potvrzuje i Anne-Marie Nedoma ze společnosti Nestlé: "Pro realizaci flexibilních pracovních úvazků potřebujete vhodného manažera, který umí úkolovat i kontrolovat zaměstnance, který je pracovitý, disciplinovaný a zodpovědný za práci, kterou je možné vykonávat v jiném než standardním režimu." A takový není každý šéf.
Ani všichni zaměstnanci nemusí nový pracovní režim úplně zvládnout. S problémy se mohou potýkat například lidé, kteří se dohodnou na práci z domova. "Při práci z domova se nesnadno odděluje pracovní a soukromý život. Nevýhodou je také ztížená komunikace se spolupracovníky," popisuje nejčastější problémy Zita Lara, ředitelka ČSRLZ.

Podpora státu

"Legislativa se k zavádění a uplatňování flexibilních forem práce, například k práci na zkrácené úvazky nebo flexibilní pracovní době, staví poměrně pozitivně. Jako problematická se však v praxi jeví práce z domova," myslí si Matěj Daněk z advokátní kanceláře Procházka/Randl/Kub. Nedořešené jsou podle něj především otázky bezpečnosti práce a ochrany zdraví.
Částečné úvazky by se měly dočkat i podpory vlády. "V případě, že zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské dovolené, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1 500 korun," slibuje ministr práce Petr Nečas. Podobně by to podle něj mělo platit i pro zaměstnání zdravotně postižených a občanů starších než 55 let.
V praxi by tyto změny měly začít platit koncem letošního roku.
Slovníček pojmů

Teleworking - práce (většinou z domova) s využitím informačních technologií.
Jobsharing - "sdílení pracovní pozice" - jednu pracovní pozici zastávají dva lidé. Mohou pracovat pouze část pracovního dne či týdne a navzájem se střídají.
Kdo se o zaměstnance musí prát?

ČSA - společnost zavedla program podpory žen a mužů na mateřské dovolené. Zaměstnanci mají možnost se během mateřské/rodičovské vzdělávat.
IBM - umožňuje flexibilní pracovní dobu a teleworking i zkrácené pracovní úvazky, zajišťuje vzdělávání na mateřské/rodičovské a podporuje rodinu i finančně. Podporuje mateřskou školu v okolí.
Mediatel - nabízí pružnou pracovní dobu, možnost práce z domova a částečné pracovní úvazky.
Microsoft - nabízí pružnou pracovní dobu, práci z domova, ale i sdílení práce. Zaměstnanci na rodičovské dovolené mají ponechaný přístup do firemního intranetu.
Allianz - nabízí svým zaměstnancům flexibilní pracovní dobu či teleworking.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama