Únor 2018

Tak a zase mám po sebevědomí

22. února 2018 v 12:42 | já |  Zaměstnání
Tak už doopravdy nevím, koho vlastně zaměstnavatelé chtějí. Nemám tak velkou potřebu najít si zaměstnání, ale občas mě napadne odepsat na inzezáty hledající zaměstnance.
Neodpovídám na posty, na které svými možnostmi a schopnostmi nestačím. Moc dobře vím, na co mám nebo nemám.
Chápu, že se na pozice hlásí více lidí, ale dnes jsem už doopravdy naštvaná. Dostala jsem odpověď od jedné (nechci ani jmenovat) instituce, která marně hledá zaměstnance. Jen tak mě prostě odmítli aniž by o mně cokoliv věděli. Koho lepšího by tam už chtěli? Ať si škubnou nohou. Už se nedivím, že to na pracovním trhu vázne. Někde je něco v lidech špatně.
Ať žijí lidské zdroje a jejich slavné profesní životopisy, ze kterých se stejně nic nedozví. Papír (email) snese všechno.
Ale co se budu rozčilovat, chtěla jsem jim jen pomoci, když jsou na tom špatně a chybí jim lidi. Nakonec se zas tak moc nestalo. Se svým časem si umím poradit sama a vlastně nepotřebuju, aby mi s ním hospodařil někdo jiný. Ale to odmítnutí mě pěkně naštvalo.

Co zkusit práci z domova

13. února 2018 v 10:32 | internet |  Zaměstnání

Nenapadlo vás už zkusit práci z domova?

4. prosince 2015 ● 00:00 Blesk

Práce z domova vypadá na první pohled lákavě. Spousta z nás si představuje domácí pohodičku spojenou s pracovními úkoly. Bez shonu a rušivých kolegů z kanceláře. Ve skutečnosti má však i práce z domova své nevýhody. I když pracujete doma, chce to jistou organizaci, chce to pár pravidel, podle kterých se řídit. Musíte být stejně produktivní jako na pracovišti, ale zároveň užívat všech benefitů, které práce z domova přináší. Jak se tedy naučit pracovat efektivně z domova?


Domácí kancelář

Nejdříve je nutné si v domácím prostředí připravit malou pracovnu. Oddělte si pracovní prostor od toho domácího. Nemusí to být samostatná místnost, ale měl by to být jasně ohraničený prostor určený pouze k práci. Snažte se činnosti, které se opakují každý den či týden, dělat vždy v tutéž dobu. Totéž platí i o pracovních schůzkách. Plánujte si je pokud možno všechny v jeden den, ať netrávíte zbytečný čas cestami mimo domov.Pokud nechcete propadnout sociální izolaci, naplánujte si alespoň jedno společenské setkání týdně. S kolegy či obchodním partnerem.

Dbejte o sebe

Strávit celý den v pyžamu zní jistě perfektně, ale berte to tak, že i doma jste vlastně v zaměstnání. Každý den se proto oblečte a upravte. I když budete pracovat doma, stačí pohodlné domácí oblečení. Nicméně už jen to, že svůj mozek přesvědčíte o tom, že je třeba vyměnit spací úbor za denní, vás nastartuje.

Zapomeňte na postel!

Postel není zrovna nejlepší místo pro práci, v kombinaci s počítačem je nepohodlná a nezdravá. Ve svém bytě či domě si vytvořte dočasné pracovní místo, odkud budete vše vyřizovat.

Pracujte, kdy chcete

Ano, je to tak. Pokud nemáte ve smlouvě výslovně uvedenou pracovní dobu, je to jen na vás, jak si svůj čas na práci rozvrhnete. Tak, abyste stíhali pracovní úkoly do stanoveného termínu a v řádné kvalitě. Pokud jste spíše ranní ptáče, vrhněte se do úkolů hned za rozbřesku a odpoledne již můžete mít splněno.

Stanovte si úkoly

V zaměstnání jste museli své povinnosti zvládnout v daný den stůj co stůj. A doma by tomu nemělo být jinak. Chorobné odkládání vznikající z mylného pocitu, že to doděláte "jindy", vás jen vystresuje. V horším případě si koledujete o pěkný průšvih u zaměstnavatele. Mějte i na volné noze stejně úkolů, jako jste plnili v zaměstnání a hlavně je neodkládejte!

Zapomeňte na mobil a internet!

Na začátku pracovní doby se vždy věnujte jen úkolům, které vyžadují maximální soustředění. Neotvírejte internet a nebrouzdejte na Facebooku. Odpojení samozřejmě nezůstávejte celý den. Bohatě stačí dát si po ránu hodinu nebo dvě off-line.

I doma se odpočívá

Je naprosto samozřejmé, že i doma si uděláte pauzu. Připravte si kávu nebo oběd, dejte krátkou procházku nebo jen prostě na pár minut vypněte. Dejte ale pozor, aby se z vaší "chvilky" nestalo celé odpoledne.

Home office není nic pro vás

Zkusili jste si práci z domova, drželi jste se všech rad, ale tento druh práce vám nesedí. Nevadí, věřte, že home office opravdu není pro každého.

Vlastní rajčata a papriky

13. února 2018 v 10:14 | internet 13.2.2018 |  Zahrádka

Chcete letos vlastní rajčata a papriky? Tenhle návod se hodí i pro zahrádkáře začátečníky

dnes 06:00

V únoru to začíná. Zahradnictví se plní semínky a sazenicemi na novou sezónu. Jestli letos chcete mít ta nejlepší rajčata a papriky, pusťte se právě teď do předpěstování. Ukážeme vám, jak na to.

Článek


Už teď? Není to brzy? Za okny je ještě sníh a mráz. Jenže plodiny, které mají dlouhou vegetační dobu, vedle paprik a rajčat to je třeba ještě lilek nebo celer, potřebují víc času. Proto se s jejich předpěstováním začíná už teď, v únoru. O měsíci, který byl našimi předky považovaný za zvlášť krutý, se říká, že co únor zazelená, březen si hájí; co duben zazelená, květen mu to spálí.

Ono to tak docela neplatí. Raději pamatujte na to, že i když vám sazeničky rajčat a paprik pěkně vyrostou, počkejte s jejich přesazením ven až na polovinu května (po "zmrzlých mužích"), předejdete tak tomu, že je skutečně spálí přízemní mrazík.

Nejprve si přečtěte několik základních rad k předpěstování, včetně seznamu pomůcek, které je dobře mít nachystané předem:

Opatřete si semínka paprik a rajčat, různé druhy už teď prodávají v zahradnictví. Potřebovat budete také substrát, i ten koupíte v zahradnictví, zvolit můžete přímo směs na předpěstování. Hodit se vám budou truhlíky nebo speciální malé květináčky z rašeliny určené na předpěstování plodin. Využijete také tác nebo jinou podložku, na kterou květináče postavíte (kvůli odtékání vody při zalévání). K vysetým semínkům můžete zapíchnout dřevěné nebo plastové zápichy, na které si napíšete odrůdu rostlin.

Rozmyslete si také, kde máte v bytě slunné a teplé místo, na kterém budou rostlinky dobře prospívat. Ideální je teplota nad 22°C. Připravte si rovnou i rozprašovač na vodu a malou kropicí konvičku. Rostlinky pak zalévejte vždy odraženou vodou, ledová by jim mohla ublížit.Vlastní rajčata jsou vždy lepší, než ta z obchodu

Jak předpěstovat rajčata?
Rajčata můžete vysévat v průběhu celého února i na začátku března. Použít lze malé rašelinové květináčky, větší misky i truhlíky. Ty naplňte zeminou. Do malých květináčků vkládejte semínka po jednom, zhruba centimetr nebo dva hluboko. Ve větších truhlících mezi nimi nechte tři až pět centimetrů rozestupy. Pak je opatrně zahrňte zeminou.

Záměrem je vypěstovat silné a odolné sazenice. Vyberte jim proto dobré stanoviště. Ideálním místem je okenní parapet. Pokud k vám ale dopadá příliš přímého světla, mohou sazenice vytahovat do výšky, potom mají slabé a úzké stonky. Na druhou stranu jim nesvědčí ani tmavší místa. Pravidelně semenáčky zalévejte, zvlášť při klíčení nesmí substrát vyschnout. Pozor ale na přemokření. Ideální je při klíčení květináč zlehka (aby větral, tedy ne vzduchotěsně) zakrýt průsvitnou fólií. Díky tomu snáze udržíte na povrchu hlíny stabilní vlhkost.

Jak předpěstovat papriky?


Společně s rajčaty se můžete pustit do předpěstování paprik. Také ty mají dlouhou vegetační dobu. Klíčení semínek můžete urychlit jejich máčením, to platí o paprikových i o rajčatových semínkách. Je to starý a osvědčený zahradnický trik. A není na tom nic složitého.

Semínka máčejte jeden až dva dny. Voda totiž odplaví takzvané inhibitory růstu, jež brání klíčení. Tak to příroda zařídila proto, aby při prvním drobném dešti semínka nevyklíčila a potom v období sucha klíčky neuschly. Poetičtěji řečeno, delší přítomnost vody semena povzbudí ke klíčení.

Někteří zahradníci dokonce místo vody používají bylinný nálev, který semínka nejen naklíčí, ale posílí je pro další růst. Pro máčení semen paprik nebo rajčat se hodí nálev z kozlíku lékařského. Ten podporuje obranyschopnost mladých rostlin a zvyšuje odolnost vůči chladu.

Při výsevu paprik můžete postupovat stejně jako v případě rajčat. Květináče nebo truhlíky postavte na teplé a světlé místo, vhodný je okenní parapet.

Papriky potřebují k dozrání hodně světla a tepla, zvažte, jestli to vaše podmínky dovolují

Přepichování semenáčků


Až budou mít sazeničky rajčat a paprik po dvou lístečkách, je čas je přepichovat do samostatných květináčů nebo kelímků. Když mají rostlinky příliš dlouhý a slabý kořínek, vložte je při přepichování hlouběji do květináče a zeminu přihrňte klidně až po okraj lístečků. Stonky by tak měly zesílit.

Přepíchané semenáčky opět postavte na slunné a teplé místo. Pravidelně je zalévejte. Než je definitivně vysadíte do skleníku nebo ven, můžete je ještě jednou přesadit do větších nádob.

Proč se stresujeme z práce?

13. února 2018 v 9:56 | internet 15.1.2018 |  Zaměstnání

Proč se stresujeme z práce? Tady je 5 tipů, jak se bránit...Víte, že více než 35 % Evropanů trpí stresem, a většinou z práce? Proč si k sobě připouštíme pracovní stres, když jde "jen" o práci? Kolikrát už jsme si dávali předsevzetí, že se nebudeme nervovat kvůli pracovním komplikacím, když jsme zažili i ty opravdové životní problémy?

Dnešní doba nás jistým způsobem tlačí ke kariérnímu způsobu života, ať už jsme zaměstnancem ve velké korporaci, nebo podnikatelem. Ti z nás, kteří na sobě chtějí pracovat, pak hodnotí svou úspěšnost z dosažených pracovních výsledků. Není to vždy dobře. I cesta je cíl. V Business Leaders Vás vybízíme k práci na sobě a na své kariéře, ale vždy s ohledem především na své zdraví.

Stres hraje v životě zásadní roli. Když ho udržujeme na zdravé úrovni, může nám dokonce pomoci efektivněji pracovat, podpořit zdravou konkurenci a přiměje nás, abychom vyhodnotili problémy a formulovali kreativní řešení. Může ale také současně ztěžovat naši schopnost účinně vykonávat svou práci, a tím snížit naše šance na povýšení či dosažení cílů, negativně zasahuje do vztahů, a především vede k fyzickému onemocnění. Stresové onemocnění je hned po bolestech zad druhým nejčastějším zdravotním problémem vůbec.

Takže, jak najít rovnováhu? Začněme tím, že odstraníme stres, který je zbytečný a který začíná u nás.

1. Komunikujme jasně a efektivně.

Mnoho problémů vzniká v důsledku nedostatečné nebo neúčinné komunikace. Nezaměřujme se pouze na svůj slovní a písemný projev. Naslouchání je zapomínané umění většiny z nás, přitom je tak silnou zbraní. Nezáleží na tom, jaká je naše pozice, silné komunikační schopnosti jsou nezbytné.

Tip: Čtěme pro zlepšování slovní zásoby, maily pišme v rozvitých větách, a ne v heslech, soustřeďme se na komunikační chyby u sebe i u ostatních a poučme se.

2. Delegujme úkoly.

Také patříte k lidem, kteří si myslí, že nikdo jiný nemůže vykonávat i jednodušší úkoly stejně dobře jako vy? Eliminujme spoustu stresu tím, že se prostě naučíme delegovat, přenechávat úkoly jiným. Není nutné, aby jedna osoba vykonávala veškeré úkoly související se svou prací.

Tip: Je účinnější, když se soustředíme na to, co děláme nejlépe, a necháme někoho jiného postarat o zbytek.

3. Neprokrastinujme.

Odkládání se často objevuje ve chvíli, kdy se setkáváme s úkolem, který bychom radši neudělali.

Tip: Přečtěme si knihu Konec prokrastinace.

4. Berme si pravidelně dovolenou.

Dovolená není jen náhradou za prázdniny, které jsme mívali ve škole. Dovolená poskytuje čas uvolnit se, získat novou perspektivu a více se soustředit. Lidé, kteří dlouhodobě pracují bez dovolených, jsou náchylnější k nemocem. Je to upozornění našeho těla, které nám říká, že potřebujeme odpočinek.

Tip: Dovolenou si nahrubo plánujme na celý rok dopředu. Uvidíme tak v kalendáři pravidelné rozložení volných dní a můžeme se na ně pracovně připravit a těšit.

5. Naučme se říkat NE.

Mnoho lidí má potíže říkat ne. Ale nemůžeme na sebe vzít každý projekt, úkol a roli, které se namanou. U projektů, které nespadají do naší oblasti odpovědnosti, zvažme, zda nám pomohou dosáhnout našich cílů v oblasti kariéry. Pokud ne, zdvořile odmítněme nabídku a soustřeďme se na své podstatnější úkoly.

Tip: Naše přehnané snažení se často nesetká s oceněním, protože se od nás neočekává práce ve dne v noci. Začněme trénovat NE u jednodušších úkolů. Říkat občas NE je zásadní pro zdravější život.© Eva Roudnická

Práce z domova: 5 hlavních pravidel

13. února 2018 v 9:50 | internet 26.1.2017 |  Zaměstnání

Práce z domova: 5 hlavních pravidel


Bojíte se práce z domova?

Pochybujete, zda byste nezlenivěli, a přesto tušíte výhody, které by domácí kancelář mohla znamenat pro Vaše peníze i Váš čas?

Nejste v tom sami. Většina zaměstnanců, kteří byli zvyklí pracovat z kanceláře, má strach, že jim bude v domácím podnikání chybět disciplína.

Jak ji získat a udržet?

V článku Jak správně vést virtuální kancelář jsme si ukázali, jak lze z pohledu zaměstnavatele docílit, aby zaměstnanci doma nepolevili a zároveň měli pocit volnosti. Nyní si takzvaný "home office" nastíníme z opačné strany. Očima zaměstnance, případně začínajícího podnikatele, který si nechce zbytečně platit kancelář.

Téma obsáhle rozebereme v novém čísle BUSINESS LEADERS, a to pohledem individuálních doporučení zkušených podnikatelů, kteří by práci z domova už neměnili.


1. Nastavte si pravidla

Problém většiny lidí pracujících z domova není v tom, že by pracovali málo, ale naopak že pracují hodně. Neumějí totiž oddělovat soukromý a pracovní život, a tak vyřizují e-maily klidně i o půlnoci. Je nutné docílit toho, aby práce nezasahovala do soukromého života, dodržovat jasná pravidla a správně si nastavit pracovní dobu. (Pokud toto neovládáte, pomůže Vám magazín BUSINESS LEADERS, který Vám zašleme, uvedete-li své údaje zde. Poštovné hradíme my.)

2. Nezůstávejte v pyžamu

Láká vás vyhlídka na to, že se budete celý den válet v posteli a že budete moci i při práci zůstat v pyžamu? Na to rovnou zapomeňte.

Osprchujte se, vyčistěte si zuby, oblékněte se a nasnídejte. Pak zasedněte ke stolu. Vaše mysl se pak naladí na práci snadněji, než kdybyste si vzali počítač do postele.

3. Vytvořte si domácí kancelář

Kde pracujete? Na pohovce v obývacím pokoji? Nebo máte vlastní pracovnu?

Pokud nemáte vlastní pracovní stůl, pořiďte si ho a každý den za něj zasedněte. Váš mozek si potřebuje navyknout na zřetelný pracovní režim.

Když budete každý den pracovat v jiné místnosti, a ke všemu ještě na gauči, který vám ničí záda, budete zbytečně rozptýlení a nesoustředění na práci.

Budete-li pracovat v posteli, nedivte se, že se vám začnou klížit oči. Tělo se přizpůsobuje prostředí, v němž se nachází, a to i podvědomě.

Berte váš účelně zařízený domácí pracovní stůl jako svou vlastní kancelář, kam denně docházíte za prací.

4. Nenechte se rozptýlit

Někoho dokáže rozptylovat puštěná televize, jiného hudba, nečekaný telefonát nebo neplánovaná schůzka. Jenže každé rozptýlení vás vytrhává z práce a to, co nezvládnete vyřídit dopoledne, zbytečně necháváte až na večer. To vám boří celý časový plán a hlavně vám to prodlužuje pracovní den - do fází, v nichž byste už měli odpočívat (a jste-li zadaní, i partner či děti to již očekávají).

Je důležité se nenechat rozptýlit. Existuje řada osvědčených způsobů, jak udržet svou mysl v pracovním režimu a neodbíhat od rozdělané práce. Dostatečný prostor na ně bude v BUSINESS LEADERS.

5. Udělejte si přestávku

Zní to paradoxně, ale nezbytnou součástí vaší domácí pracovní doby musí být přestávky. Kvalita práce, respektiva produktivita, je přímo závislá na pravidelnosti a kvalitě odpočinku.

Vyhraďte si tedy pauzu na oběd, i když to ke sporáku máte pár kroků a stačilo by vám jen něco šoupnout do mikrovlnky a polykat to stále nad notebookem. Myslete na to, že si potřebujete ODPOČINOUT!

Udělejte si prostor i na vyřízení důležité soukromé pochůzky, na hodinu jógy či jiného cvičení. Práce vám neuteče.

Na čem však ve svém pracovním plánu trvejte, je nejdříve splnit to, co ten den nejvíce hoří. Po odpočinku, kterým se odměníte za své nasazení, se opět k práci vraťte a dodělejte, co potřebujete. Nikdy ale nepracujte celý den v kuse, večer se pak budete cítit psychicky vyčerpaní.

Jak si doma zařídit malou kancelář, která vám ale nebude zasahovat do soukromí?

Jak řešit rodinu a přátele, když vás to svádí nechodit ani nikam ven?

Jak nezačít být na domácím prostoru závislými, obecně lenivět a nakonec celé týdny nevycházet z domu?

Těšte se na hromadu zajímavých a osvědčených tipů. BUSINESS LEADERS zasíláme na Vaši adresu už koncem února.

© Michaela Dočkalová

Práce z domova. Na pyžamo zapomeňte.

13. února 2018 v 9:42 | Metro 28.března 2012 |  Zaměstnání

Pracovat z domova na částečný úvazek je sen většiny rodičů malých dětí.

Firmy se tomu sice u nás zatím brání, situace se ale lepší a nabídek je postupně více.

Pracovat z domova je ideální především pro lidi, kteří chtějí lépe skloubit rodinný život s tím pracovním. "Mohou si tak přizpůsobit čas rodinným potřebám. Neexistuje žádné od do, prostě si úkoly rozdělujeme podle priorit. Lze se tak starat o děti a zvládnout i pracovní úkoly," vysvětluje přednosti práce personální manažerka Jana Královská. Navíc existují i studie, které dokazují, že řada lidí je doma produktivnější, nejsou totiž rušeni kolegy či vyzvánění telefonů. Kdo si ale myslí, že práce z domova je vlastně pohoda v pyžamu, ten se mýlí. Nese totiž s sebou nesporné nároky na vaši psychiku. Pokud jste tedy lakonicky řečeno trochu lenoch, raději se zase vraťte do kanceláře. "Práce z domova přináší velkou svobodu. Nemusíte nikam docházet, připravovat se na jednání, stačí být jen ve spojení s kolegy a nadřízenými. To jsou trochu klišé, která ovšem většina lidí o tomto způsobu zaměstnání má zafixovaná. Opak je ovšem pravdou. Nehodí se totiž pro všechny a klade velké nároky na disciplínu i pevnou vůli," míní psycholog Radim Opatrný.

Kromě toho odborníci také radí, abyste měli svůj pracovní kout. "Představa notebooku v posteli je úplně mimo. Jistě, pár dní tak možná budete pracovat, ale dlouhodobě to povede ke snížení výkonnosti a brzy budete práci spíš odsouvat, až nakonec den jen prolenošíte," dodává Královská a radí, že nemusíte mít svou kancelář, ale psací stůl s prostory na ukládání pracovních dokumentů byste si pořídit měli. A nejlíp v místnosti, kde nebudete často rušeni.
Eliška Zikmundová
Jak zvládnout práci z domova?
Zkuste následující:

Plánujte. V diáři si rozvrhněte úkoly i s časem.

Nepřijímejte zbytečné návštěvy, jste sice doma, ale máte pracovní den.

Domluvte se s kolegy i nadřízenými, kdy vás mohou zastihnout. Mimo tuto dobu se ovšem nenechte rušit, být doma neznamená být stále k dispozici.

Připravte se jako do kanceláře, takže žádné pyžamo!

Domácí práce

12. února 2018 v 10:54 | já |  Zaměstnání
Je to opravdu marné?

Zaměstnání doma

12. února 2018 v 10:41 | já |  Zaměstnání
Jsem doma. Nechodím ani nejezdím za prací. A vůbec se nenudím, pořád mám co dělat.
Kolem domu a domácnosti je práce pořád stále dost. Problém jsou tak trochu finance.
Rozhodla jsem se najít zaměstnání, které je možné provozovat doma. A ejhle nikde nic.
Inzerátů na domácí práci je jak nasr.... Jenže samý podvod. Je to marný, je to marný, je to marný.

Je to opravdu marný?

Co je to víno s přívlastkem

7. února 2018 v 8:08 | leták Kaufland |  Leták Kaufland
Víno, které pijeme, označujeme různými přívlastky - pitelné, teplé, sladké, kyselé... Když se mluví o víně s přívlastkem, jde o dělení podle "cukernatosti hroznů při sběru". Každý přívlastek má určenou hodnotu minimálního obsahu cukru v moštu, který se z hroznů vylisuje. Obsah cukru je udáván ve "stupních normalizovaného moštoměru" (°NM). Víno s přívlastkem má mít minimálně 19°NM. To znamená, že v neprokvašeném moštu je 190 g cukru na litr tekutiny. Dalšími stupni přívlastkových vín jsou pozdní sběr (21°NM), výběr z bobulí (27°NM) a výběr z cibéb (3°NM).
Přívlastková vína ledová a slámová se kromě cukernatosti odlišují také způsobem výroby. Kromě toho přívlastkové víno musí pocházet z vinic v ČR a nesmí být doslazované.
Znamené to tedy, že přívlastková vína jsou lepší a sladší než zemská vína či vína bez přívlasků? Nemusí to tak vůbec být! Na kvalitu vína mají vliv ještě další faktory - práce vinaře či proces kvašení. A hlavně, každému chutná jiné víno!
Důležité je najít si to své.

Kuličky z mletého masa s cizrnou a zelným salátem

6. února 2018 v 11:33 | leták Kaufland |  Leták Kaufland

Ingredience (4 porce)


600 g
krouhaného bílého zelí
400 g
mletého masa
150 g
tučné zakysané smetany
1
plechovka cizrny (cca 400 ml)
1
červená paprika
1
stroužek česneku
70 ml
rýžového octa
3 lžíce
olivového oleje
2 lžíce
nasekané máty
2 lžíce
citronové šťávy
2 lžičky
mletého zázvoru
0.5 lžičky
římského kmínu
0.5 lžičky
kurkumy
sůl, cukr, pepř


Tip

· Cizrnu můžeme v receptu obměnit za vařené červené fazole nebo červenou čočku.