Práce z domova. Na pyžamo zapomeňte.

13. února 2018 v 9:42 | Metro 28.března 2012 |  Zaměstnání

Pracovat z domova na částečný úvazek je sen většiny rodičů malých dětí.

Firmy se tomu sice u nás zatím brání, situace se ale lepší a nabídek je postupně více.

Pracovat z domova je ideální především pro lidi, kteří chtějí lépe skloubit rodinný život s tím pracovním. "Mohou si tak přizpůsobit čas rodinným potřebám. Neexistuje žádné od do, prostě si úkoly rozdělujeme podle priorit. Lze se tak starat o děti a zvládnout i pracovní úkoly," vysvětluje přednosti práce personální manažerka Jana Královská. Navíc existují i studie, které dokazují, že řada lidí je doma produktivnější, nejsou totiž rušeni kolegy či vyzvánění telefonů. Kdo si ale myslí, že práce z domova je vlastně pohoda v pyžamu, ten se mýlí. Nese totiž s sebou nesporné nároky na vaši psychiku. Pokud jste tedy lakonicky řečeno trochu lenoch, raději se zase vraťte do kanceláře. "Práce z domova přináší velkou svobodu. Nemusíte nikam docházet, připravovat se na jednání, stačí být jen ve spojení s kolegy a nadřízenými. To jsou trochu klišé, která ovšem většina lidí o tomto způsobu zaměstnání má zafixovaná. Opak je ovšem pravdou. Nehodí se totiž pro všechny a klade velké nároky na disciplínu i pevnou vůli," míní psycholog Radim Opatrný.

Kromě toho odborníci také radí, abyste měli svůj pracovní kout. "Představa notebooku v posteli je úplně mimo. Jistě, pár dní tak možná budete pracovat, ale dlouhodobě to povede ke snížení výkonnosti a brzy budete práci spíš odsouvat, až nakonec den jen prolenošíte," dodává Královská a radí, že nemusíte mít svou kancelář, ale psací stůl s prostory na ukládání pracovních dokumentů byste si pořídit měli. A nejlíp v místnosti, kde nebudete často rušeni.
Eliška Zikmundová
Jak zvládnout práci z domova?
Zkuste následující:

Plánujte. V diáři si rozvrhněte úkoly i s časem.

Nepřijímejte zbytečné návštěvy, jste sice doma, ale máte pracovní den.

Domluvte se s kolegy i nadřízenými, kdy vás mohou zastihnout. Mimo tuto dobu se ovšem nenechte rušit, být doma neznamená být stále k dispozici.

Připravte se jako do kanceláře, takže žádné pyžamo!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama