Květen 2018

Ptačí stěny: pro milovníky pískovcových skal

22. května 2018 v 16:29 | Deník (Blanka Stará) |  Deník.cz

Ptačí stěny: pískovcová krása

Severní Čechy /FOTOGALERIE/ - Skoro každý z nás asi navštívil Tiské stěny v obci Tisá. Ale když se podíváte po okolí, nemůžete si nevšimnou Ptačích a dále také Ostrovských stěn.

3.8.2010

SDÍLEJ:


Zvětšit fotografii

Zvětšit fotografii

Zvětšit fotografii


PTAČÍ SKÁLY jsou rájem pro turisty i lezce, kteří zde najdou krásné přírodní scenérie. Foto: Blanka Stará

Ptačí stěny se táhnou již od hranic přes obec Rájec až do Ostrova. Do Ptačích skal se můžete dostat několika způsoby.

Vyjet autem až do obce Rájec a zaparkovat nebo vyjet autobusem do Tisé a pěšky do Rájce. Na začátku Rájce se nachází informační tabule, kde jsou jednotlivé stěny zakreslené, a tudíž si můžete vybrat, kam až se budete chtít podívat a jakou trasu si zvolíte.

Také jsou tam popsána pravidla chování pro horolezce apod. Z Rájce se dostanete odbočkou už jen pěšky. Je zde zákaz vjezdu motorových vozidel.

Již cestou v lesíku uvidíte skály, které někdy vytváří spojené celky. Krásu těchto Labských pískovců můžete obdivovat jak z cesty, tak se můžete i vydat na vrchol. A to nemusíte být ani horolezci, abyste se dostali až nahoru. Na vrcholy se totiž dostanete pomocí několika strmých svahů.

A poté můžete klidně přejít po vršcích, někdy lesíkem, někdy přímo po skále. Z Ptačích stěn je velice nádherný pohled do krajiny a okolí. Jelikož jsou to poměrně rozlehlé skály, bude nějaký ten čas trvat, než je projdete, a přitom se můžete se nechat fascinovat krásnými přírodními útvary, které příroda během dlouhé doby vytvořila.

Do těchto stěn se neplatí žádné vstupné, jsou volně přístupné, a to v kteroukoli dobu. Jsou také velmi málo navštěvované, což zaručí určitý klid a soukromí na nasávání kouzla přírody. Například při naší návštěvě jsme nepotkali vůbec nikoho.

Snad jen ten písek a pyl, který létal vzduchem a usazoval se mi na fotoaparátu, byl trochu nepříjemný… Jinak výlet do Ptačích skal neměl chybu. Určitě všem tento výlet doporučuji.

Zpracovala Blanka Stará
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/ptaci-steny-piskovcova-krasa20100803.html