Leden 2019

Jak to mám zvládat

12. ledna 2019 v 7:15 | Internet Helena Procházková |  Životní styl

Jak to mám všechno zvládat???

Publikováno 17.9.2018 od autora: Helena Procházková / komentáře 2

Tuhle otázku cítím okolo sebe už delší dobu a přemýšlím, co bych nejen svým zákaznicím, ale i kamarádkám a vlastně i sama sobě mohla poradit.
Myslím, že není náhoda, že většina mých čtenářů a účastníků mých kurzu jsou maminky malých dětí. Myslím si, že v téhle době je toho na nás opravdu hodně. Jen samotná starost o děti by nám klidně mohla zabrat celý den. Ale do toho ještě musíme vařit, uklízet, hlídat různé praktické věci jako prohlídky u doktorů, kroužky a záležitosti kolem školy starších dětí a třeba i skloubit toto všechno s našimi zájmy, prací a časem s partnerem. Jde to vůbec všechno zvládat a nenechat se tím ubíjet?

Chci Vám dnes ukázat postup a dát pár tipů, díky kterým budete zvládat víc s menším úsilím.

Krok 1 - DŮKLADNĚ SI UKLIĎTE

Pokud se Vám doma nahromadil větší nepořádek, je nejdřív potřeba si doma důkladně uklidit. Zbavit se nepotřebných věcí nebo těch, které Vám nedělají radost nebo na ně nemáte místo a zbylé věci uklidit. Také důkladně vytřít podlahy, utřít prach a zkrátka si to doma udělat pěkné a znovu si svůj domov zamilovat.
Tento krok je poměrně náročný a proto jsem pro Vás připravila velice podrobný e-kurz Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy, který Vás krok za krokem provede Vaším domovem a pomocí drobnějších jednotlivých úkolů Vám pomůže dosáhnout Vašeho vysněného domova. Kurz je opravdu podrobný a trvá zhruba půl roku, což je také doba, kterou na takovýto úklid doporučuje Marie Kondo.
Narozdíl od rychlého e-kurzu Týden pro Váš domov, kde jde především o rychlý výsledek, přináší tento kurz do života trvalou změnu a už by se Vám po jeho absolvování nemělo stát, že se Váš domov vrátí "do starých kolejí".

Krok 2 - BUDUJTE SI NÁVYKY

Budování návyků je naprosto klíčové pro to, abyste si Váš domov udrželi útulný a uklizený trvale. Jde o to, dělat během dne různé věci automaticky, aniž bychom na ně museli myslet.
Věděli jste, že upevnit si určitý návyk trvá jednadvacet dní? Není to skvělé? Pokud si chceme něco osvojit, stačí to dělat vědomě 21 dní každý den a pak už to budeme dělat automaticky. Je teď jedno jestli jde o úklid nebo třeba o cvičení nebo čtení před spaním. Jde ale o to, nepolevit během těch tří týdnů.
Vidím kolem sebe různé strategie, jak udržet své domovy uklizené, jako je například zónový úklid, kdy se každý den uklidí nějaká konkrétní oblast nebo i jiné, které určují, co si který den máme uklidit. Následováním těchto strategií pak máme nejspíš pocit, že péče o domácnost je ohromné břímě a otročina.
Já doporučuji něco jiného. Dělejte věci každý den a propojujte jednotlivé činnosti. Spojte si třeba mytí umyvadla s ranním či večerním čištěním zubů, po umytí nádobí setřete vždy linku a umyjte sporák, otřete všechny spotřebiče, které máte na lince. Po každém vynešení odpadků setřete koš. Setřete vanu po každém mytí, během vaření vždy hned ukliďte sůl, olej, mouku a další ingredience, …
Proč mít třeba vyhrazený jeden den na úkllid papírků z auta? Udělejte to hned, jak dorazíte domů. Nejen, že se Vám tam nebudou pak týden válet, ale ještě na to nebudete muset ani myslet. A o to jde!
Konkrétním návykům pro udržení uklizeného domova se také věnujeme v kurzu Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy. Přibíráme si je postupně jednotlivě a vždy je dostatek času si konkrétní návyky osvojit. Na konci kurzu tak budete dělat spoustu věcí už automaticky.

Krok 3 - CVIK DĚLÁ MISTRA

Možná Vám teď některé práce zabírají hodně času, protože je děláte neradi a ne moc často. Jednak je pak úklid náročnější, protože musíte drhnout zašlou špínu, ale hlavně Vám to může trvat déle proto, že to zkrátka ještě nemáte v ruce.
Moje rada? Nevzdávejte se a dělejte věci dál každý den a uvidíte za pár týdnů, jak Vám práce půjde rychle od ruky.

Krok 4 - DĚLEJTE VĚCI HNED

Tématu odkládání činností se podrobně věnuji v článku "Blokátory uklizené domácnosti - I. Odkládání činností, které je potřeba udělat".
Nepřemýšlejte nad věcmi, nesnažte se je udělat hned dokonale. Vidíte na zemi papírek? Prostě ho zvědněte. Nečekejte, až budete mít prostor umýt celou podlahu. Na hračky si pořiďte šuplíky nebo nějaké krabice a jednoduše je do nich během dne ze země skládejte. Nesnažte se mít vše dokonalé, zvlášť, když máte malé děti. Je to past, díky které pak nejspíš budete mít doma větší chaos.
Pokud jste už večer unavení, jděte si lehnout a vstaňte o to dřív a dodělejte věci ráno místo toho, abyste nejdřív hodinu koukali do mobilu a "sbírali síly".
Každý si dosaďte to svoje, co Vám vnitřně brání dělat věci hned a pokuste se to odbourat.

Krok 5 - VYČISTĚTE SI HLAVU

Jak jsem zmínila i v úvodu, kromě rutinních denních záležitostí je potřeba řešit také operativní věci jako různé návštěvy doktorů, schůzky, kroužky, věci okolo školy, práce, … Není to něco, co bychom si mohli osvojit jako denní rutinu a tak na to musíme myslet nebo si to někam poznamenat.
Jeden ze způsobů, jak tyto záležitosti dostat z hlavy jsem popsala v článku "Vyčistěte si hlavu aneb malý papírkový zázrak zvaný hipster PDA". Je zde dobře pamatováno i na úkoly, které nemají jasné datum, kdy mají být hotové.
Můžete ale využít i klasický diář či jiný způsob, který Vám vyhovuje. Co je ale důležité: zapisujte si buď všechno a nebo nic, resp. pak i to noste v hlavě. Buď na vše pamatujte a nebo si vše zapisujte do nějakého systému, ke kterému se pravidelně vracíte a nemusíte tak na ty věci myslet. Pokud si ale budete psát jen něco a budete spoléhat, že zbytek si zapamatujete, budete mít ve věcech chaos. Nebudete se moct spolehnout pořádně ani na jedno - ani na diář či jiný systém mimo Vaši hlavu, ani na Vaši paměť.
Proto, pokud je to jen pár věcí, které takto musíte řešit, zapište si je do diáře, ale stále na ně pamatujte. Nemusíte si budovat nějaký složitý systém zaznamenávání věcí. Pokud to ale pociťujete jako tíhu, stojí za to, osvojit si další návyk - okamžitého vyčištění hlavy tím, že si každou záležitost, která k Vám přijde, zapíšete do nějakého spolehlivého plánovače, třeba právě papírkového HPDA.

Zvládnu to i s malými dětmi?

Ve svých kurzech mám i maminky hodně malých dětí a musím říct, že jsem často i sama překvapena, jak se jim úklid daří.
O tom, jak úkllid zvládat i s miminky a jaké jsou možnosti v jednotlivých fázích růstu děťatka jsem natočila toto video.
Více si také můžete přečíst v mém e-booku zdarma: "Užívejte si miminko, neotročte domácnosti".

Péče o domov

12. ledna 2019 v 7:11 | Internet - Helena Procházková |  Životní styl

Pečovat o svůj domov je šik!


"Cože?" "To přeci nejde dohromady! Nebo ano?" "Je to jen nutná práce, co se musí udělat, ne?" "A co to vlastně to "šik" znamená?" …
Dnes vám chci ukázat, proč bychom péči o svůj domov neměli degradovat na nějakou podřadnou činnost, kterou odsouváme na vedlejší kolej, když si raději chceme užívat život jinak.
Možná to teď nevnímáte, ale to, v jakém stavu máte svoji domácnost a s jakým postojem o ni pečujete se odráží i v dalších oblastech vašeho života. Určitě to ale pocítíte, pokud se rozhodnete vytvořit si útulný domov a změnit Váš postoj k péči o domácnost.
Přemýšlím kdy a jak v naší kultuře vznikl ten negativní postoj k domácím pracem. Péči o domácnost vnímá většina žen v dnešní době jako břímě. Stále čteme o tom, jak si máme užívat života, být v přírodě, cestovat, … A také o tom, že přeci nejsme žádné služky, abychom doma všechno dělaly. A tak možná není divu, že úklid, vaření a možná i péči o děti vnímá hodně lidí jako něco podřadného, co nás odvádí od té pravé radosti ze života.

Být šik není jen o oblečení, účesu a make-upu?

Mám pro vás jedno tajemství. Domov je místem, kde můžeme načerpat energii. Tedy lépe řečeno útulný a uklizený domov nám nabízí klidné zázemí, díky němuž se můžeme cítit po celý den dobře.
A tím se dostáváme k onomu slůvku "šik" (nebo po francouzsku "chic"). Čerpala jsem v této myšlence ze své oblíbené knížky "S Madame Chic doma" od americké autorky Jennifer L. Scottové, která sama sebe označuje za labužnici každodenního života "daily connoiseur". Musím říct, že už před pár lety mě svým nadšením pro domov i běžné domácí práce doslova nakazila a tak vám tu předkládám její slova:
"Možná si myslíte, že být chic nemá s těmi nejbezvýznamnějšími a nejvšednějšími okamžiky dne co dělat. Že se netýká takových činností, jako je příprava jídel, umývání nádobí a placení účtů. Tajemství je prosté: tyto okamžiky nejsou bezvýznamné. Právě naopak. Jsou velmi významné.
Pokud se vám podaří změnit postoj k přípravě omáčky na špagety, k výběru toho, co si obléknout, ke skládání prádla, prostírání stolu nebo vyřizování pošty, můžete svůj život zcela zásadně změnit.
Mám v úmyslu ukázat vám, jak z těch zdánlivě všedních činností čerpat radost, jak všechnu negativní energii frustrace a chaosu proměnit v energii spokojenosti a potěšení. Až si vypracujete první organizační plán a osvojíte si rutinní postupy, které vám přejdou do krve, poběží vaše domácnost mnohem hladčeji a vy se naučíte si svou každodenní práci vychutnávat a zlepšovat. Tento pocit klidu vás bude provázet všude, kam se po zbytek dne vydáte, bez ohledu na to,, jak daleko od domu se vypravíte. …
…tím více se přiblížíte ideálu stát se vlastní Madame Chic. S hladce fungující domácností získáte i vy sama nádech lehkosti…
…Bude z vás cosi vyzařovat - cosi tajmeného, co druzí tak docela nedokážou uchopit. Právě tato charakteristika, kterou druzí nedokážou pojmenovat, ono je ne sais quoi, to je ono chic." (Jennifer L. Scottová; S Madame Chic domva, Mladá Fronta 2015, str. 10)

Změňte své pocity

Zkuste si se mnou jedno cvičení. Napište nebo nakreslete si to, co se vám vybaví, když se řekne péče o domácnost.
Máte hotovo? Je to pozitivní či negativní obraz? Jaké pocity díky tomu každý den prožíváte? Pokud je to neutrální, či negativní, pojďme to změnit!

Užívejte si život doopravdy

Kdysi jsem někde četla, že naše radost ze života vůbec nezávisí na okolnostech (kde žijeme, co děláme za práci, kolik máme peněz). Že pokud jsme nešťastní tak, jak žijeme dnes a sníme o lepších zítřkách, byli bychom nešťastní nejspíš i když by se nám to, o čem sníme, splnilo. Mně to tenkrát pomohlo zamilovat si svůj domov a s radostí o něj pečovat a neupínat se k myšlence, že bych chtěla žít jinde a jinak.
A tak vám můžu z vlastní zkušenosti říct, že si život můžete užívat úplně stejně u plotny při vaření večeře nebo při mytí nádobí jako někde na cestách u moře. "To je snad trochu přehnané, ne???" - Vůbec ne. Myslím to vážně. Jde o to, jak věci vnímáte a péče o váš domov může být stejně naplňující činností jako cokoliv jiného.
Pojďme se podívat na to, co nás může v tom radostném prožívání každodenní péče o domácnost brzdit:

"Doma je už tak velký nepořádek, že mě nebaví vůbec nic"

Ano, to znám. Vím, jaké to je, když se shodou nějakých okolností nahromadí příliš velký nepořádek a člověk nemá síly s tím pohnout. Každá snaha je jako kapka v moři.
Ale stojí za to s tím něco udělat, protože tím, že s nepořádkem pohnete, uvolníte energii a uvidíte, že se za chvíli začnou dít věci nejen kolem vás, ale i ve vás.
Vím, jak je to těžké, když je na takový velký úklid člověk sám a proto jsem pro vás připravila dva e-kurzy, díky kterým se pro vás úklid může stát i zábavou a radost ze sdílení jednotlivých kroků pro vás bude motivací i hnacím motorem k dokončení i takového úklidu, který pro Vás doteď byl zdánlivě nad Vaše síly.
Týden pro Váš domov je krátký intenzivní kurz, ve kterém si během jednoho týdne povrchově uklidíte celý byt. Více si o něm můžete přečíst >>>>>>>TADY.
E-kurz Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy je naopak velice podrobný několikaměsíční kurz, ve kterém postupně projdete celý byt či dům. Naučíte se čím se řídit, pokud se chcete zbavit nepořádku a nevytvářet nový a důkladně si uklidíte vše, co doma máte. Během kurzu si také osvojíte návyky, které vám pomohou udržovat váš domov útulný. Více o kurzu se dočtete >>>>>>>TADY.

Mám malé děti / velkou rodinu a tak je pro mě úklid jen nikdy nekončící kolečko ubíjejících povinností

Sama mám tři malé děti a vím, o čem mluvíte. A tolikrát jsem si to říkala při čtení knihy Zázračný úklid od Marie Kondo - že ona to prostě nemůže pochopit, když nemá děti ;-). Ano, je to jiné a jsou dny, kdy musíme zvolnit, přehlédnout nějaký ten nepořádek, věnovat se dětem.
Co všechno nám pomůže snadněji a radostněji proplouvat dnem jsem shrnula také ve svém minulém článku "Jak to mám všechno zvládat???" Mluvím tam mj. o tom, jak je důležité vybudovat si v souvislosti s péčí o domácnost určité návyky. Já je vnímám jako daleko důležitější, než nějaké denní rutiny, protože nám umožňují dělat věci automaticky, bez přemýšlení.
Když jsem čekala třetí miminko, té prostřední byl teprve rok a já byla neskutečně unavená. Nebyla jsem často schopná myslet na nic jiného, než na to, jak to udělat, abych si mohla jít lehnout. Přiznávám, že péče o domácnost byla úplně odsunuta na vedlejší kolej a podle toho to tu pak také hodně měsíců vypadalo. Nebylo to šik ani trochu a já to sama na sobě pozorovala. Nezvala jsem dlouhé měsíce ani nikoho na návštěvu a před každou návštěvou rodičů se mi svíral žaludek z toho, jak to tady vypadá.
Ano, jsou v životě situace, kdy to možná nejde, ale důležité je se pak včas opět rozhodnout s tím něco udělat.
Sama bych tenkrát byla vděčná za cokoli, co by mi pomohlo se toho nepořádku zbavit. Zkoušela jsem různé způsoby, přečetla knížky, ale něco mi chybělo. Chybělo mi konkrétní vedení, isnpirace a motivace. A proto vznikly mé on-line kurzy, díky kterým mohou být propojeny ženy, které řeší stejné otázky a společně se podporují v plnění postupných úkolů, které ode mne dostávají e-mailem coby inspiraci. Těší mne, když vidím proměněné domácnosti a i to, že takový společný úklid dělá lidem radost i sám o sobě.
Pamatujte, že v nepořádku je nahromaděná spousta stagnující energie a tak, i když se Vám vůbec nechce, pusťte se do práce a uvidíte, jak se energie bude uvolňovat a vy se budete cítit lépe a lépe. Ano, VY se budete cítit lépe, sebevědoměji a budete tak i působit na své okolí.
BUDETE ŠIK!

Domov

12. ledna 2019 v 7:06 | Internet - Helena Procházková |  Životní styl

První republika - po válce byly domov a rodina to nejcennější

"Drahá maminko, jsem díkybohu živ a zdráv a doufám, že Vás můj dopis zastihne taktéž ve zdraví." - Tak začínala většina dopisů mého pradědečka, legionáře, který bojoval především v Rusku.
Jiný můj pradědeček zemřel v koncentračním táboře, kam se dostal kvůli sabotážím na železnici. Babička mého bývalého muže koncentrační tábor přežila, ale přišla v něm o zbytek rodiny i svého manžela.
Jsou to pro mě osudy, které si ani nedokážu představit. Ale cítím, že po skončení války musel být úžasný, nepopsatelný pocit, vrátit se domů a k rodině, pokud člověk měl to štěstí. Není divu, že domovy byly čisté, útulné, s vázou květin na různých místech. Rodina se scházela u pečlivě prostřeného stolu (věděli jste, že se často prostíralo i třikrát denně různě podle toho, zda to bylo ke snídani, obědu nebo večeři?) k domácímu jídlu a když bylo maso, byl to svátek. Lidé si vážili domova, jídla i sebe navzájem.
Dnes už je pro většinu lidí domov samozřejmost a možná proto mnoho lidí vnímá péči o něj a často také vaření pro rodinu spíše jako břímě. Raději si chtějí "užívat život" a domov vnímají spíš jen jako místo, kde přespávají a odkud na víkend odjedou někam pryč.
Smyslem celé mé práce je toto vnímání domova změnit. Domov by nám měl být oporou. Je to místo, kde bychom se měli cítit dobře, ať už v něm žijeme sami nebo s rodinou. Péče o něj by pro nás měla být radostí. Bohužel už málokdo tu vděčnost za místo, kde žijeme, pociťuje.
Zkuste si některé z těchto tipů, jsem zvědavá, jestli si díky nim svůj domov ještě více zamilujete (podělte se s námi ve skupině na Facebooku co jste vyzkoušeli a jaký to mělo úspěch):
  1. Ukliďte si jídelní stůl a pěkně ho prostřete, doprostřed dejte vázu s květinami. Dejte ubrus (ano, i pokud máte děti, projednou to zkuste), na to nějaké pěkné prostírání (případně pořiďte nové). Uvařte nějaké sváteční jídlo - i pokud bydlíte sami. Sedněte si všichni ke stolu a užijte si krásné společné chvíle (na nikoho se nezlobte, když ušpiní ubrus ;-)).V úvodu píši o babičce mého bývalého muže, která přežila koncentrační tábor. Právě ta prý říkala, že "na jídle se nemá šetřit". A to vnímám jak doslovně, tak také přeneseně v tom, že příprava dobrého jídla není ztráta času. Že je to jedna z věcí, které mají opravdu smysl. Nejspíš mě právě toto ovlivnilo v tom, že u nás máme teplá jídla 2x denně, často i s polévkou. Stejně, jako to chystala ona a poté její dcera a stejně tak i u nás doma bývala skoro vždy teplá večeře.
  2. Ukliďte si předsíň a případně popřemýšlejte, jak toto místo, které vás doma vítá, ozvláštnit. Nově vymalovat, vyzdobit obrazy, fotografiemi, … Nebojte se popustit uzdu své fantazii. Je nějaká barva, která se vám líbí, ale netroufáte si na ní? Dejte ji do předsíně. Je to místnost, kde netrávíme moc času, proto je to vhodné místo i pro umění, které by jinde působilo rušivě - třeba nějaký op-art.Tato místnost by měla zůstat uklizená. Pamatujte na to, že má zásadní vliv na to, co za pocit na vás padne jako první při příchodu domů. Buď se nadechnete svěží energie, nebo na vás dolehne tíha.Nezapomínejte, že dveře by se měly dát plně otevřít!
  3. Umyjte si okna, parapety a dveře, včetně těch vchodových. vypadá to jako detail, ale sami uvidíte, jak velký to má vliv na to, jak se doma cítíte.
  4. Udržujte uklizené a čisté podlahy. Říká se, že depresivní lidé mají tendenci hromadit nepořádek na podlaze. Nevím, co je na tom pravdy, ale vím, že jakmile si uklidím podlahy, má to velice pozitivní vliv na to, jak se cítím.
  5. Dávejte svému domovu dobrou noc. Buďte vděčni za vše, co máte. Není to samozřejmost. Pokud si toto uvědomíte, budete o svůj domov pečovat s radostí.
Další inspiraci najdete v mém e-booku "Jak vytvořit útulný domov".
Oslavujeme v těchto dnech 100 let od založení právě naší první republiky. Budu ráda, když k vám právě díky mému e-booku nebo prostřednictvím e-kurzů dolehne ozvěna

Návštěvy

12. ledna 2019 v 7:01 | Internet -Helena Procházková |  Životní styl

Proč u nás dva roky nebyla návštěva


Beru do ruky telefon a píšu: "Jestli chceš, můžeš přijít k nám." K té radosti, že to konečně můžu napsat, cítím stále ještě takový zvláštní pocit v břiše. Nebyla tady už dva roky. Vlastně skoro nikdo tady nebyl dva roky.
U mě, která návštěvy miluji! Dokud jsem ještě neměla děti, zvala jsem k nám kamarády několikrát do měsíce a často i ve větším počtu. Měla jsem nachystaný útulný domov a k tomu vždy několikachodové menu. Byl to pro mě sváteční čas. A teď? Nemohla jsem pozvat vůbec nikoho.
Před dvěma lety jsem potřetí otěhotněla a moje domácnost se mi začala vymykat z rukou. Ani nedokážu říct, jak se to stalo, jestli to byl nějaký zlomový okamžik v mé mysli nebo se to stalo postupně. Z těhotenství si pamatuji spoustu dlouhých dní, kdy jsem byla tak unavená, že jsem jen vyhlížela večer, abych si mohla jít lehnout. Večery jsem pak trávila i několik hodin vedle postýlky naší holčičky, které byl v té době teprve rok, a hlavou se mi jen honilo, co ještě všechno musím udělat.
Když jsem od ní v jedenáct odcházela, nezvládla jsem už udělat vůbec nic. Často se pak holčička budila i v noci na dalších několik hodin a já pak přes den byla ráda, že se o děti postarám, že jim uvařím, vyperu, … Všechno navíc bylo zkrátka navíc a tak se mi tady začal kupit nepořádek a čím byl větší, tím náročnější bylo s ním něco udělat.
Dřív jsem také občas měla nepořádek, ale nikdy se nestalo, že by mi úklid zabral víc, než jedno odpoledne. A teď? Marné pokusy o úklid mě vysilovaly. Moje sebevědomí bylo na bodu mrazu a já se cítila úplně paralyzovaná.
Nechápala jsem, proč mi nikdo z blízkých nepomůže. Copak nevidí, jak mi je? Že už to nejspíš sama nezvládnu?
Ano, trvalo to téměř dva roky, než jsem mohla konečně někoho pozvat na návštěvu. Ale víte co? To už je teď jedno. Vnímám toto své období jako těžkou zkoušku, kterou mi život připravil, abych tak mohla pochopit to, co prožívají jiné ženy, které se shodou nějakých okolností dostaly do podobné situace jako já.
Abych jim mohla ukázat, že cesta ven sice není snadná, ale JE MOŽNÁ! Třeba už vám také nestačí jedno odpoledne na to, abyste si daly svůj domov dopořádku, ale já už ze zkušenosti vím, že vám na to budou stačit 1-2 týdny. Pro někoho se to může zdát dlouhá doba, uklízet 2-3 hodiny denně celý týden, ale kdyby mi ještě tak před rokem někdo řekl, že můžu mít za týden uklizeno a dal by mi k tomu návod a podporu, vnímala bych to jako vysvobození.
Mně to trvalo déle. I tady se projevil známý jojo efekt, tedy za každým dílčím úspěchem následoval opět propad ještě o něco hlouběji. Až když byl naší nejmladší dcerce necelý rok, začala jsem se postupně vracet k dřívějším návykům a začalo se mi dařit postupně kráčet k cíli. Nakonec stačilo zabrat pár volných dní a nějaká dopoledne a bylo hotovo.
Cítím se úžasně, jedinečně, opět MILUJI SVŮJ DOMOV! Chci, aby tento pocit mohla zažívat každá žena.
Na základě svých zkušeností jsem nejen pro ty, které se nepořádkem opravdu trápí, ale i pro všechny, které si touží během pár dní uklidit celý byt či dům, vytvořila krátký intenzivní e-kurz "Týden pro Váš domov". V něm jsem shrnula postup, který se mi osvědčil. Teď, když si potřebuji rychle uklidit, postupuji stějně, jen už mi to trvá tak jeden až dva dny.
Kurz je koncipován tak, že už první den se uvolní velké množství energie a vy ihned pocítíte novou radost a svěžest. Navíc, díky podpoře mojí i ostatních účastníků, vás úklid a plnění úkolů začne nejspíš i bavit a sdílení úspěchů i odměna vás budou motivovat k dokončení úklidu.
A co spojuje všechny ty, které v mém kurzu uspěly a během týdne si uklidily celý byt či dům? ODHODLÁNÍ S TÍM NĚCO UDĚLAT! Ano, to stačí. Nevzdávejte se. Nemusíte to stihnout během týdne, vzpomeňte si na mě. Chaos u nás trval téměř dva roky. Ale láska k mému domovu, mým dětem, partnerovi a především také sama k sobě mi dodala dostatečně silné odhodlání i energii to změnit.
Pokud vás zajímají konkrétní tipy, co mi na cestě pomohlo, přečtěte si také tyto mé články:
Proč je tak těžké začít uklízet - Nepořádek je jak magnet. Lepí na sebe další nepořádek a pohlcuje spoustu energie. Pro nás je proto čím dál tím náročnější se do úkllidu vůbec pustit. V článku najdete pár konkrétních praktických tipů, které vám pomohou se do úklidu pustit. Věděli jste, že záleží i na tom, co máte na sobě a že vám pomůže osvěžit si před úklidem nohy?
Blokátory uklizené domácnosti - I. Odkládání činností, které je potřeba udělat - Hele, na zemi je papírek. No teď se pro něj nebudu shýbat, večer pak vyluxuju celou podlahu… Nojo, jenže večer pak není čas a ani druhý den. Papírek leží na zemi a nám při každém pohledu na něj poklesne nálada. A nepořádek se tak postupně stává součástí naší domácnosti. Co s tím? Konkrétní tipy najdete v článku.
Jak to mám všechno zvládat?- Jen samotná starost o děti by nám klidně mohla zabrat celý den. Ale do toho ještě musíme vařit, uklízet, hlídat různé praktické věci jako prohlídky u doktorů, kroužky a záležitosti kolem školy starších dětí a třeba i skloubit toto všechno s našimi zájmy, prací a časem s partnerem. Jde to vůbec všechno zvládat a nenechat se tím ubíjet?
V tomto článku najdou především maminky postup, jak dostat svoji domácnost i věci kolem dětí pod kontrolu,

Bordeláři

12. ledna 2019 v 6:50 | Internet Helena Procházková |  Životní styl

Bordeláři vnitřní


Dokáží ze svého domova vytvořit překrásnou Potěmkinovu vesnici. Mají navenek krásně uklizeno, ale nedej bože, aby se jim někdo podíval do skříně, natož pod postel. Vítejte u bordelářů vnitřních. Takoví bordeláři moc neřeší, jestli je oblečení vyžehlené a složené, nádobí z myčky suché nebo na kalhotách chybí knoflík - hlavně, že to není na očích. A jejich postoj je pro nás, vnější bordálěře, určitě inspirativní. Rádi bychom se tomu taky naučili, občas i nad něčím mávneme rukou - ale pak lovíme věci ze skříní, abychom je vyžehlili ;-).


Bordelář vnější


Nenapravitelní perfekcionisti, u kterých to často vypadá jak po výbuchu jen proto, že se chystají vyžehlit tu tunu prádla, skládají potraviny na linku vedle špajzové skříně, protože ji nejprv chtějí zbavit molů a vyčistit, v předsíni mají nevybalené tašky a u šicího koutku se jim kupí věci k vyspravení? Takoví jsou bordeláři vnější. Ano, na první pohled je u nich nepořádek, ale když otevřete jakoukoli skříň, či šuplík, uvidíte krásně srovnané věci, vyžehlené a složené oblečení, … Vše má své dané místo. A tak, když to místo nemají nebo nemají dostatek času věci do skříně uklidit perfektně, povalují se jim jinde po bytě. 😉


Zvlášť pro ty vnější bordeláře je určena moje novinka - Týden pro Váš domov. Jedná se o intenzivní týdenní kurz, během kterého si doma uklidíte nahromaděný nepořádek.

A ano - samozřejmě je spousta lidí, kteří nezapadají ani do jedné z těchto kategorií a mají uklizeno oboje, ale tací nejspíš až sem nedočetli ;-).

Úklid

5. ledna 2019 v 6:23 | Internet - Monika Nováková |  Životní styl

Rady a tipy


Úklid nemusí být pruda


Od | 05.11.2018

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Mám k úklidu neutrální vztah. Nadšení pro sterilní domácnost ponechám k rozboru psychologům, ale nesdílím ani druhý extrém, tedy, že úklid je něco, co mi zkazí náladu na celý den. Vidím se spíš v názoru zahraniční herečky, jejíž jméno už si nepamatuji, která řekla: Nesnáším uklízení, ale miluji pocit, že jsem si uklidila.
Robotický vysavač Roomba 886 vhodný pro úklid tvrdých podlah i koberců. Třístupňový čisticí systém AeroForce, akustická a optická detekce nečistot ad. Cena 18 989 Kč.
Robotický vysavač je užitečným pomocníkem
Takže nemáte-li svou Ukrajinku (Ukrajinky prominou), ale jste naopak spokojenou majitelkou dětí, zvířat, či obojího, jste také nejspíš vlastnicí nepříliš uklizeného interiéru a malého množství času. Kdysi mě v redakci rozesmála bezdětná kolegyně, která radila, že než se pustím do úklidu, měla bych si sednout, namalovat plán bytu a úklid naplánovat. Já si na rozdíl od ní myslím, že většina z nás ví, kde ho tlačí bota, nicméně určitá pravidla je dobré dodržovat. Postupujte odshora dolů, od nejméně zatěžovaných částí k těm více užívaným nebo k těm, kde ještě budete dělat nepořádek - tedy od ložnice ke kuchyni, od horních poliček skříně k těm nižším.
Nezapomeňte na správné vnitřní uspořádání zásuvek a skříní. Usnadní vám to úklid

Začněte od oken

Záclony a závěsy patří k největším lapačům prachu, proto úklid místnosti zahajte jejich sundáním, vypráním a umytím oken. Mytí oken, zrcadel, ale třeba i koupelnových zástěn už nemusí být námaha. Stačí, když si pořídíte vysavač Windomatic Power Boost od Viledy, který vysaje vodu z okenních tabulí a nenadělá šmouhy. Když už budete mít sundané záclony a závěsy, zkontrolujte kliky a panty a případně je promažte olejem bez abraziv. Okenní rámy očistěte od prachu a jiných nečistot. Záclony i závěsy vyperte na šetrném programu s teplotou maximálně 30 °C a ještě mokré je pověste. Závěsy je dobré před pověšením přežehlit.
Skvělým pomocníkem při mytí oken je vysavač Windomatic Power Boost

Přizvěte děti

Úklid dětského pokoje je boj s větrnými mlýny. Můžete jej ovšem proměnit v příjemně strávený společný čas, pokud nebudete spěchat a s dětmi v klidu proberete proč a co už podle vás nepotřebují a je čas se toho zbavit. Nerozhodujte o dětech bez nich, samozřejmě s ohledem na věk. Můžete společně vymyslet, kam hračku, s níž si už nehrají, nebo oblečení, z něhož vyrostly, odnesete. Nicméně, vytřiďte vše důkladně a nechte jen to, co děti užijí a potřebují. Vytříděné věci buď vyhoďte do velkokapacitních kontejnerů, které většina obcí právě na podzim a na jaře nechává přistavit, nebo je odneste na charitu, i takové kontejnery už leckdy v obcích jsou. Dražší a nezničené hračky i oblečení lze prodat známým, přes internetové bazary, second handy či bleší trhy. Společné uklízení má ještě jeden bonus, děti pak pořádek neberou automaticky a víc si ho váží.
Výška úložného nábytku by měla být pro děti předškolního věku do 150 cm.
Výška úložného nábytku by měla být pro děti předškolního věku do 150 cm. Ke snadné orientaci v zásuvkách a přihrádkách pomohou různé barvy nebo obrázky

Třiďte nemilosrdně

Stejně nemilosrdně ovšem proberte i své skříně, knihovnu a sekretář. Říká se, že co jste rok nepostrádali, nepotřebujete. Tím je dobré se řídit. Nemusíte věci hned vyhazovat, třeba by je někdo ještě unosil či upotřebil. Nabídněte ještě dobré věci kamarádům, do antikvariátů nebo prostřednictvím bazaru. Co nerozdáte, nebo neprodáte, vyhoďte.
Při plánování vnitřního vybavení skříně vycházejte ze standardních rozměrů oblečení.
Možná vás ani nenapadne, kolik místa zaberou jednotlivé věci

Nejhorší nakonec

Alespoň pro mě je nejhorší kuchyň a špajz, nicméně čas, který potravinám věnujete, se určitě vyplatí. Zkontrolujte, jestli ve špajzu nemáte náhodou potraviny po záruce. Regály vytřete a potraviny zpět uložte tak, abyste o nich měli přehled. To vám ušetří nejen čas, ale i peníze, nebudete pak kupovat nahodile, protože vlastně nevíte, co doma ve špajzu máte. O podlahu se postará multifunkční smeták Vileda Quick & Clean, jenž je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah a který si snadno a rychle poradí s prachem, vlasy i s větší špínou.
Úklid zrychlí multifunkční smeták Vileda Quick & Clean, který se i snadno ovládá dětem

Na spotřebiče v rukavicích

Alespoň jednou ročně byste měli důkladně vyčistit pračku, sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku či rychlovarnou konvici. Spíš, než agresivní chemické prostředky využijte páru a jemné hadříky. A nezapomeňte na speciální přípravky, které výrobci sami doporučují ke svým spotřebičům. S jejich používáním totiž zaručeně budou dlouho fungovat.
Úklid zrychlí jemné hadříky bez agresivních chemických prostředků. Ideálním řešením je například mikrohadřík Actifibre, který kombinuje absorpční vlastnosti houby a čistící účinky mikrovlákna. Se špínou si navíc poradí i bez chemických čistících prostředků, stačí jej navlhčit ve vodě.

Květiny v zimě

5. ledna 2019 v 6:20 | Internet - Petra Šťastná |  Zahrádka

Zahrada


Víte, co právě teď potřebují pokojové rostliny? Dopřejte jim zimní péči, vyplatí se to!


Od | 25.12.2018

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Z pokojových rostlin se na rozdíl od zahradní zeleně můžete těšit i v zimních měsících. Aby si i ony užily zimní klidové období v co nejlepší kondici, máme pro vás několik rad, jak o ně právě v tuto dobu správně pečovat.
Vaše zelené spolubydlící jsou v dlouhých zimních dnech ještě méně náročné na péči, než je tomu po zbytek roku. Spíše než úzkostnou každodenní péči potřebují v tuto dobu ochranu před přelitím, velkým chladem a správné místo, kde v klidu přečkají zimu až do prvních jarních paprsků.
Pokojové rostliny pozitivně ovlivňují ovzduší v interiéru i vaši psychiku

Rozdílné nároky na teplotu

A již máte doma rostliny ozdobné listem či květy, valná většina jich pochází z teplého Středomoří nebo ze subtropických oblastí Jižní Ameriky či Asie. V těchto oblastech v zimě teplota neklesá pod bod mrazu, jen se tu na čas poněkud ochladí, proto pokojové citrusy, ibišky, oleandry, různé druhy fíkusů a další zelení společníci bez problémů akceptují teploty pohybující se kolem 15 °C. Snížení teploty na tuto hodnotu jim dokonce prospívá natolik, že daleko snáze naberou síly do dalšího vegetačního období, než když jsou celoročně vystaveni konstantním teplotám neklesajícím pod 20 °C. Kvetoucí krásky se vám pak za to v průběhu roku odmění bohatou nadílkou květů.
Dračinec (Dracaena marginata), nenáročná subtropická rostlina má ráda světlé stanoviště, avšak bez přímého slunečního svitu

Pozor na svěřence z tropů

Pouze rostliny pocházející z tropů by mohly i při tak malém poklesu teploty nastydnout. Do této skupiny náleží například oblíbený zelenec, scindapsus, monstera, filodendron či diefenbachie. Tyto druhy navíc bez problémů zvládají během našich zim také nedostatek slunečního svitu. Ve své domovině totiž tvoří podrost tropických pralesů a na skromné světelné podmínky jsou zvyklé. Problémem bývá v zimě také nedostatečná vlhkost vzduchu, kterou lze vyřešit např. instalací odpařovacích nádobek s vodou buď přímo na topná tělesa, nebo alespoň do jejich těsné blízkosti.

Nenáročná tropická monstera má ráda dostatek rozptýleného světla a častou zálivku
Vzdušnou vlhkost zvýšíte pravidelným rosením rostlin převařenou nebo odstátou vodou

I rostliny mohou nastydnout

Na co si dát pozor v každém případě? Právě na větrání. I krátký proud mrazivého vzduchu vanoucí se zvenčí do vytopené místnosti může teplomilné rostliny nenávratně poškodit. Vždy dbejte na to, aby průvan nemířil přímo na pokojovky v květináčích, nebo aby rostliny nestály příliš blízko okna či balkonových dveří. Pozor dejte také na ty stojící na okenním parapetu, kterým chcete v zimě dopřát více světla. O chlad jdoucí od okna či ze spodu z parapetu určitě nestojí.
V domácích podmínkách lze s úspěchem pěstovat také různé druhy palem. Nevyrostou vám sice do výše 10 m jako ve své domovině, ale rozhodně to nebudou ani žádní drobečci

Přelití - nepřítel číslo 2

Je to také příliš bohatá zálivka, která často způsobí zbytečný úhyn rostlin. Vždy vycházejte z toho, že rostliny v tuto dobu právě odpočívají, proto je jejich vegetační aktivita daleko nižší a odpařování vody prostřednictvím listů probíhá v daleko menší míře. Menší porce vody méně často - to je správný recept na dobrou kondici všech pokojovek. Zda zalévat či nikoli, poznáte nejlépe tak, že stav zeminy v květináči zkontrolujete zapíchnutím prstu do substrátu.
Neúměrnou zálivku vám krasavice v květináčích signalizují žloutnoucími listy či jejich postupným opadáváním. Při delším přemokření substrátu pak snadno dojde k uhnívání kořenů a stonků, což většinou znamená konec. Výjimku tvoří pouze bahenní druhy, které ke svému zdravému životu potřebují mokrou půdu celoročně.
Problémy s četností zálivky můžete vyřešit také instalací některého ze systémů automatického zavlažování

Hnojit, či nikoli?

Přihnojovat celoročně se vyplatí pouze několik málo druhů se specifickými nároky, které i v zimě ocení vyšší pokojovou teplotu nad 20 °C - například orchideje. Valná většina pokojových rostlin hnojení v zimě nepotřebuje, naopak byste je mohli předčasně "probrat" z jejich zimního spánku. V období vegetačního klidu totiž nedokážou dodávané živiny plně využít, takže by vaše snaha vyšla vniveč.

Domácí práce a děti

5. ledna 2019 v 6:15 | Internet - Olga Medlíková |  Životní styl

Olga Medlíková: Zapojte děti do domácích prací. Tímto můžete začít.Zveřejněno: 28. 5. 2017


Olga Medlíková

Olga Medlíková


Přečteno 3430x

"Zalej kytky!" - "Už zase?!" "Vynes odpad!" - "Proč furt já, proč s tím nejde ségra?!" "Stav se pro máslo a chleba." - "Chjo, dyť jsme byli na nákupu v sobotu!" Znáte? Znáte. Šlágr většiny domácností, zejména těch s dětmi v onom rozmilém věku mezi dětstvím a dospělostí. A člověk-rodič si říká: "Byl jsem v jejich věku taky takový neřád?"
Asi byl. Domácí práce jsou nepopulární a teprve časem přijdeme na to, že si u nich jde i odpočinout. Ovšem určitě ne ve věku dětském nebo pubertálním. Takže si rodiče kladou otázku, jakým kouzlem dosáhnout toho, že se jejich brouček zapojí do úklidu, nákupu a jiných aktivit aspoň s o něco méně demonstrovanou neochotou (protože o radosti nebo nadšení se tady opravdu nedá mluvit).
7 osvědčených způsobů jak děti zapřáhnout:

Zadávejte konkrétní úkoly s časováním a motivací

"Zalej kytky v obýváku, předsíni a na balkóně, to budeš mít za 5 minut hotové a pak můžeš vypadnout ven." Dítě má jasno v úkolech, zhruba představu, kolik času mu to zabere, a před sebou vidinu něčeho fajn.

deti domaci prace shutterstock 110264417
Co si budeme povídat, děti nikdy z domácích prací nadšené nebudou.

Mluvte na dítě z očí do očí

Když hodíte povel přes rameno, nezjistíte, že dítě vás neposlouchá, protože má na uších sluchátka. Nebo zasněný pohled, který ukazuje, že zrovna přemýšlí, který z herců z Twilight se jí líbí víc. To je pak každé zadání na…

Úkoly pište

A je asi jedno, jestli na papír, do Snapchat nebo SMS. Pravda, vždycky se dá tvrdit, že SMS nedorazila, aplikace nefunguje… Takže spíš ten papír a předat hezky z ruky do ruky.

Nechte si potvrdit, že dítě rozumí, co a proč má udělat

Aby se pak nestalo, že nastanou hlášky typu: "Ale tos mi neřekl!", "Já nevěděl, že to má být dneska!" nebo "Já myslel, že stačí, když půjdu na tu poštu až zejtra!" apod. Navíc rodiči v procesu ověřování někdy dojde, že potomek úkolu jenom nerozumí - a předejde se tím zbytečným nervům.
deti domaci prace shutterstock 378976111
Dítěti jasně řekněte, co po něm požadujete, motivujte ho a potom i čas od času odměňte.

Využijte půvab výjimek

Když dáváte dítěti jako kapesné 500 korun a zvednete mu je na 600 korun, bude první měsíc nadšené, druhý bude rádo a třetí měsíc to bude považovat za normální. Tak nechte těch 500 korun a občas mu dejte padesát nebo stovku s tím, že to má za pomoc v domácnosti. Podtrhuji nepravidelně! Výjimku je třeba prodat!

Chvalte a oceňujte (ale správně a před správnými lidmi!)

Takže určitě ne před jeho kamarády nebo rodiči jeho kamarádů. Zmínit před babičkou nebo dědou, jak vám tento týden Jarda pomohl s nákupem nebo jak jste vděční, že Eliška vyžehlila pračku prádla, to se počítá. Taky je to prima v mazlivých chvilkách rodiče a dítěte třeba před spaním, nebo když si spolu povídáte. Pozor - neporovnávejte sourozence mezi sebou! Sourozenecká rivalita může způsobit neochotu všech zúčastněných.

Jednou za čas dejte něco významného

Vytoužený tablet, víkend bez rodičů, přespat u kamaráda, výlet na rallye… podle možností, vaší kapsy a rozsahu, v jakém dítě pomáhalo. A vždycky dítěti jasně řekněte, že to je za pomoc, které si ceníte.
Jestli vám to něco připomíná, tak ano, jsou to vlastně principy manažerského delegování. No a proč ne, když to funguje?! A pro další nápady, tipy a jiná moudra se podívejte na e-booky, videa a články Olgy Medlíkové na její stránky.
Čtěte také:
foto: Shutterstock

Ložnice

5. ledna 2019 v 6:08 | Internet - Lenka Zahradníková 14.01.2016 |  Životní styl

Ložnice


Nároky na plochu v ložnici


Od | 14.01.2016

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Aby se v ložnici dobře spalo, měla by mít nejrůznější specifika. Na prvním místě to je správné dodržení všech standardních rozměrů, abyste se v ní mohli pohodlně pohybovat.
Rozměry při různých standardních rozmístění lůžka v ložnici
Rozměry při různých standardních rozmístění lůžka v ložnici
Zóna spaní by měla obsahovat: dostatek místa pro kvalitní lehací nábytek s dokonale provedenou lehací plochou, t.j. rovnou, pružnou a pevnou zároveň, prodyšnou i dobře izolující proti chladu, pro odkládací či noční stolek, pro nábytek na lůžkoviny, pokud to je nezbytné pro pracovní kout se stolem a židlí, případně pro úložný nábytek. Kromě nábytku musíme počítat v zóně s adekvátními obslužnými a komunikačními prostory.
Při zařizování je třeba počítat s rozměry běžně vyráběného nábytku pro spaní, který vychází z ergonomie, t.j. z rozměrů lidského těla a k tomu připočtené ploše pro pohyby ve spánku.
1. Používané rozměry lůžka pro 1 osobu: délka 1950 - 2050 mm, šířka 850 - 1000 mm, výška lehací plochy 42 - 50 mm
2. Používané rozměry dvoulůžka pro: délka 1950 - 2050 mm, šířka 1600 - 1800 mm, výška lehací plochy 42 - 50 mm
3. Uspořádání nábytku v prostoru pro spaní určuje postavení lůžka či lůžek vůči stěnám a to, zda lůžko přiléhá ke zdi delší či kratší stranou. Kolem nábytku je třeba počítat s nezbytným komunikačním prostorem o šířce 650 až 850 mm.

Kolik potřebujete prostoru při jednotlivých úkonech v ložnici

Kolik potřebujeme místa, je-li vedle postele také stůl

rozměry_3B

Standardní rozměry pro jedno lůžko. Volně stojící nebo u stěny.

rozměry_1B

Připravila: Karolína Sornas, Foto: Kapitoly o bydlení kolektiv autorů 1985, FlPletení

5. ledna 2019 v 6:04 | Internet - Kateřina Hájková |  Životní styl

Jak pletení pomáhá udržet duševní rovnováhu


Dávno už není jen záležitostí starých dam. Pletení propaguje i "gladiátor" Russell CroweZveřejněno: 2. 1. 2019


Kateřina Hájková

Kateřina Hájková


Přečteno 23931x

Pletení, háčkování, vyšívání a další podobné aktivity zlepšují duševní zdraví a mohou představovat účinnou prevenci vzniku nejrůznějších závislostí a deprese, případně oddálit nástup demence. Ovlivňují totiž způsob, jímž neurony pracují.
Moje babička často a ráda pletla. A nejen svetry, také šály, čepice, rukavice, nákrčníky, dokonce šaty… Jako malá jsem tyhle věci od ní ráda nosila, i když někdy trochu kousaly. Byla z nich cítit láska, s níž je vyráběla. Dříve se pletlo běžně, dnes je dobrý "pletař" takřka raritou. Takoví lidé jsou cenění jako vzácný poklad a každý je ochotně doporučuje dál. Pletení ale kromě toho, že hezky a originálně vypadá, prospívá i mentalitě. Takže proto byla moje babička pořád tak dobře naladěná a usměvavá? Protože pořád pletla? Asi to nebyl jediný důvod. V souladu s tvrzením nejnovějších studií ale mohl být jedním z nich.

Pletení není jen ženská záležitost

Podle některých výzkumných studií tedy pletení mimořádně prospívá lidské psychice. Americký deník Washington Post uvádí výsledky průzkumu, jehož se účastnilo více než 3 500 pletařů. Více než 80 % z nich uvedlo, že se po pletení rozhodně cítí šťastněji. Že by to byla náhoda? U takového počtu lidí? Nepravděpodobné.

pleteni muz 1223836294
Lidi, kteří pletou, jsou šťastnější.

A nejedná se o ryze ženskou záležitost. Nový trend v zábavě mužů prezentuje třeba známý herec Russell Crowe, kterému prý pletení pomáhá zvládat hněv.

Pleteme mozkové neurony

V lidském mozku se nachází asi 80 miliard neuronů. Učení se novým dovednostem, společenským interakcím a fyzické aktivitě pomáhá vytvářet nervová spojení, která udržují mozek zdravý a aktivní. Dochází k vytváření sítí pro ovládání pohybu a vytváření vzpomínek. Australská společnost Neural Knitworks na tuto skutečnost v roce 2015 navázala velmi zajímavým projektem. Ti, kteří se do něj zapojili, jednoduše začali plést neurony. Nejenže toto dílo pěkně vypadá, ono dokonce podle všeho pomáhá k vytváření dalších skutečných neuronů a cest v mozku - právě tím, že se modely neurony vyrábějí z příze.

neural knitworks2
Pletené modely mozkových neuronů


Pro zlepšení nálady i zvládání stresu

Ann Futterman-Collierová, doktorka působící na univerzitě v Arizoně, potvrzuje, že textilní terapie, jako je šití, pletení, háčkování a paličkování, hraje při nápravě nálady a zvládání depresivních stavů důležitou roli. Fyzioterapeutka Betsan Corkhillová zase na základně vlastních experimentů přišla na to, že pletení je velmi užitečné při snižování záchvatů paniky a úzkosti.
Dopamin produkuje tělo po sexu, jídle, spánku a tvůrčí činnosti. Do poslední kategorie spadá i pletení.
"K provedení koordinované řady pohybů je třeba využít spoustu mozkových schopností," píše o pletení na serveru lifehack.org. "Čím více kapacity získáte tím, že se podílíte na komplexním úkolu, tím méně kapacity máte pro špatné myšleny," uzavírá.

Upleťte si dávku dopaminu

Je známé, že naše mozky produkují chemickou látku nazývanou dopamin. Ta pomáhá cítit se šťastnější, motivovanější, stejně jako podporuje schopnost zaměřit pozornost jedním směrem a koncentrovat se. Dopamin produkuje tělo po sexu, jídle, spánku a tvůrčí činnosti.


Do poslední kategorie spadá i pletení. Umožňuje něco tvořit a obdivovat. Skoro nic nestojí. A dávka dopaminu společně se štěstím, které přináší, se projeví i jinde. Budete schopni zvládat nové výzvy i zklamání. Zkrátka vše, co život přináší.
foto: Shutterstock, zdroj: Lifehack