Kmín kořenný

31. května 2019 v 13:15 | Večery pod lampou 41/1996 |  Byliny proti nadýmání a křečím

Večery pod lampou 41/1996

Babiččina apatyka

Děti a léčivé rostliny

Byliny proti nadýmání a křečím

Kmín kořenný


(Carum carviL.)

Kmín je dvouletá, někdy i vytrvalá rostlona. V prvním roce vytváří růžici přízemních, pochvatě řapíkatých listů, s lístky čárkovitými, dvakrát až třikrát peřenosečnými. Ve druhém roce vyrůstá přímá, 80 až 100 centimetrů vysoká, rýhovitě hranatá lodyha, řídce větvená. Drobné, bílé květy tvoří složené okolíky. Plod- dvojnažka- je asi 3 až 5 milimetrů dlouhý a útlý. Kvete v květnu až červnu a zraje od července do srpna. Kmín je bylina rostoucí mnohdy i planě. Její sběr ve volné přírodě se však nedoporučuje, aby nedošlo k záměně s jinými druhy.

Účinné látky a působení

Hlavní obsahovou látku představuje silice obsahující především karvan a limonen, dále bílkoviny, flavonoidy, sacharidy, organické kyseliny atd. působí proti nadýmání, povzbuzuje činnost střev a uvolňuje plyny, má protikřečový účinek, je mlékotvorný a povzbuzuje činnost žaludečních šťáv. Podporuje vykašlávání při onemocnění dýchacích cest.

Použití

Kmín používáme u nemluvňat při trávicích potížích, zvláště při bolestivých křečích a nadýmání, ale také při lehkých průjmech, kdy bakteriostatickým působením omezuje kvasné a hnilobné procesy v trávicím ústrojí. U starších dětí podporuje vylučování žluče a žaludečních šťáv. Příznivě působí na činnost slinivky, což usnadňuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Je podáván i kojícím matkám, aby se zvýšila laktace.

Příprava léčivých čajů

Nálev pro nemluvňata ve druhém půlroce a pro malé děti:

½ lžičky rozdrcených semen zalijeme skleničkou vařící vody, necháme louhovat 30 minut a podáváme ½ až 3 lžičky - záleží na věku dítěte - několikrát denně jako prostředek proti nadýmání.

Nálev pro starší děti a mládež:

1 lžičku rozdrcených semen zalijeme skleničkou vařící vody, louhujeme opět 30 minut a pije se 1/3 až ½ skleničky dvakrát až třikrát denně. Starším dětem lze podávat i rozemletý kmín (1/2 lžičky) jako příměs do jídla. Kmín se často podává ve směsích s jinými bylinami, které mají podobný účinek, například s heřmánkem, rmenem, fenyklem, koprem a anýzem. Kromě bylinných směsí, které lze zakoupit v lékárnách, je k dostání i tzv. kmínový líh (Spiritus carvi) a silice (Aleum carvi). Při užívání v terapeutických dávkách se nevyskytují žádné vedlejší účinky.

-maj-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama