Fenykl obecný

11. června 2019 v 7:29 | Večery pod lampou 1996 |  Byliny proti nadýmání a křečím
Fenykl obecný

Foeniculum vulgare Mill.

Fenykl je podobný jiné známé rostlině - kopru. Je to jednoletá nebo dvouletá vytrvalá bylina s dužnatým kořenem a rozvětvenou, až dva metry vysokou lodyhou. Listy jsou zelené s modrým odstínem, třikrát až čtyřikrát zpestřené. Úkrojky mají dlouhé a nitkovité. Malé, sytě žluté květy jsou uspořádané do velkých okolíků. Kvete od července do září. Plody (dvounažky) jsou podlouhlé, oválné, zpočátku modré, později šedozelené, rozdělené na dvě části a asi dvakrát větší než kmín. Celá rostlina silně aromaticky voní. Fenykl má domov ve Středomoří a je rozšířený po celé Evropě.

Účinné látky a působení

Plody obsahují především silici, jejíž hlavní složkou je anethol a fenchon, dále flavonoidy, uhlovodany atd. Působí proti křečím hladkého svalstva, povzbuzuje činnost střev, uvolňuje hleny a zvyšuje laktaci (tvorbu mléka u kojících žen).

Použití

Fenykl je všeobecně používaný lék pro nemluvňata, povzbuzuje trávení, účinně působí při zánětech horních cest dýchacích (uvolňuje hleny) a usnadňuje pohyb plynů ve střevech. Při bolestech bříška se podává nálev společně s heřmánkem (u novorozenců). Ve směsích s kmínem se může podávat při lehkých průjmech nemluvňat. Fenykl (obdobně jako anýz, kmín a černucha) patří k mlékotvorným lékům, a proto se doporučuje kojícím ženám. Fenykl také patří v dětském lékařství k účinným lékům podporujícím vykašlávání. Nemluvňatům a malým dětem se často dává fenyklový med (Mel Foeniculi). Silice anethol působí ve velkých dávkách toxicky a obdobně jako u anýzu může vyvolat křeče a opojení. U starších dětí a mládeže se fenyklová semena používají také při chřipce a zánětech ústní dutiny.

PŘÍPRAVA LÉČIVÝCH ČAJŮ

Nálev pro nemluvňata:

1 čajová lžička rozdrcených semen fenyklu se zalije jedním šálkem vařící vody a přidají se dvě lžičky cukru. Vše louhujeme v přikryté nádobě (nebo termosce) 30 minut. Čaj podáváme teplý několikrát denně po jedné lžičce, nejlépe v mléku.

Nálev:

1 plochá lžíce rozdrcených semen na půl šálku vařící vody a opět louhujeme 30 minut. Dětem dáváme tento čaj pít teplý, po lžičkách každé dvě až tři hodiny jako lék k vykašlávání a kojícím matkám pro zvýšení laktace čtvrt skleničky.

Starším dětem a mládeži se mnohdy podává práškový fenykl smíchaný s medem nebo džemem v poměru půl lžičky dvakrát až třikrát denně po jídle (jako žaludeční lék a protinadýmání). Fenyklový med se může dětem podávat přímo do úst třikrát až pětkrát denně po lžičce při chřipce, kašli a zarudlém hrtanu. Pomáhá rovněž při nadýmání u malých dětí a nemluvňat a toto použití fenyklu vlastně většina maminek zná.

Méně známá je fenyklová silice. Obdobně jako u anýzové silice je složkou preparátu Elixir Glycyrrhizae (kapka dánského krále). Drogu, nebo přípravky z ní připravené, dále obsahuje Dětský čaj s heřmánkem, Species Laxantes Planta, Betulan, Species pectorales Planta, Diabetan, Plumoran, Reduktan aj.

-maj-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama